Cumhurbaşkanının faiz açıklamalarıyla yükselen Dolar/TL 7,68’e geriledi

0

Investing.com –  Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta ekonominin güçlenmesi için gerekirse acı reçeteler uygulayacağı diyerek faiz artışı beklentilerini kuvvetlendirmişti. Erdoğan, bugün TOBB ile yaptığı videokonferans daha sonra önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Erdoğan’ın yüksek faizin nelere mal olduğu ortada, yüksek faizde bizler gerçek anlamda yatırım yapabilir miyiz? İstihdam üretebilir miyiz? Mümkün değil. Peki üretim yapabilir miyiz? O da mümkün değil. Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor, açıklamaları ölçülü bir faiz artışı düşüncesini öne çıkardı ve ilk tepki olarak USD/TRY 7,7860’a EUR/TRY 9,2470’e yükselirken BİST 100 eksiye geçti. Lakin konuşmasının devamında “Artık vites yükseltme değil araç değiştirme dönemindeyiz, önümüzdeki sorunları piyasa odaklı yaklaşımla çözeceğiz.” ifadeleri ise merkezin sıkı para politikası uygulayacağını ve mali taraftan da destek geleceği beklentisini güçlendirdi. Bunun yanısıra merkezin bağımsızlığının piyasalarda yeniden karşılık bulması için de hükümetin eleştirilerine karşın politikaların uygulanması mühim bir adım.

Erdoğan’ın açıklamaları ile ilk aşamada yükselişe geçen kur, sonrasında tüm kârlarını geri verdi ve yeniden 7,6845’e geriledi.

Yarın yapılacakPPK toplantısında piyasaların beklentisi 475 bp faiz artışı olması yönünde.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.