Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra değer kaybetmişti: Güne yükselişle başlayan dolar 7,87 seviyesinden işlem görüyor

0

Dün 8,20’nin üzerini test eden dolar/TL, Erdoğan’ın ‘Ekonomideki Yeni Dönem’ açıklamalarıyla hızla düşüşe geçti. Dün ortalama yüzde 5 değer kaybeden dolar/TL, en düşük 7,8747’yi görmesinin sonrasında günü evvelki kapanışın yüzde 4,4 altında 7,7966’dan tamamladı.

EURO VE STERLİN NE KADAR ?

Dolar/TL, yeni güne yükselişle başlamasının sonrasında saat 09.35 saygınlığıyla evvelki kapanışın yüzde 1 üstünde 7,8740’tan işlem görüyor.

Euro/TL, dün en düşük 9,1667 seviyesine kadar gerilemesinin sonrasında şu dakikalarda evvelki kapanışa göre yüzde 0,9 artışla 9,2710’dan, sterlin/TL de yüzde 0,8 değer kazancıyla 10,3920’den satılıyor. Dolar endeksi yatay bir seyirle 93,1 seviyesinde dengelendi. Euro/dolar paritesi yüzde 0,2 azalışla 1,1760 seviyesinden alıcı buluyor.

TÜRK LİRASINA TALEP ARTTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara talebin arttığını söyleyen analistler, ülkeler arası piyasada Türkiye’nin risk priminin (CDS) 450 seviyelerinden 400’e kadar gerilediğine dikkati çekti.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistikleri, yurt haricinde ise ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in konuşmalarının yanı sıra ABD’de enflasyon, İngiltere’de büyüme ve Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini açıkladı.

KORONAVİRÜS PİYASALARDA ETKİLİ

Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı, ekonomik teşvikler, jeopolitik ve siyasi gelişmelere ilişkin haberlerin de piyasaların yönü üstünde belirleyici olacağını kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Murat Birinci

Leave A Reply

Your email address will not be published.