Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası dolar kuru 7.85’e kadar geriledi

0

Dolar kuru geçen hafta 8.58 seviyesini gördükten sonra yeni işlem haftasında hızla 8 TL’nin altına indi. Türk Lirası dolar karşısında haftanın en çok değer kazanan para birimi olurken, son 1 aydaki kayıplarını da geri aldı.

TL’NİN DEĞER KAZANCI YÜZDE 3’Ü AŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası TL’deki değer kazancı belirginleşirken dolar/TL 7.85 seviyesine indi. Euro ise 9.25 bandında. TL’nin günlük kazancı yüzde 3’ü aştı.

EURO VE STERLİN DE DÜŞÜŞTE

Aynı saatlerde euro 9.24 liradan, sterlin ise 10,40 liradan işlem görüyor.

BORSA İSTANBUL’DA REKOR

Küresel piyasalardaki iyimser hava ve yurt içinde kurlarda yaşanan gerilemenin desteklediği hisse senedi piyasalarından da rekor devam etmekte. Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi, yüzde 0,55’lik artışla 1.249 puanla açılışta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Endeks, Erdoğan’ın piyasa iletiları daha sonra 1.260 puana kadar tırmandı.

“ENFLASYONU TEK HANELİ SAYILARA DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Erdoğan grup toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye sanayi üretiminde bir evvelki çeyreğe göre yaşanan artış bunun en somut ispatlarından biridir. İstihdam artışını önemli ama yetersiz olarak görüyorum. Faizlerin enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu hususta verdiğimiz mücadeleyi zora sokuyor. Faiz sebep enflasyon neticedir. En kısa zamanda enflasyonu tek haneli sayılara düşürmekte kararlıyız. Vatandaşımızın satın alma gücünü korumamız buna bağlıdır. Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları hayata geçirmek MB’nin görevidir. Önümüzdeki zamanda ekonomi politikalarında güven ve kredibilite kazanımına daha fazla odaklanacak, ülke risk primini düşüreceğiz” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.