Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İşsizlik oranı azalmaya devam ediyor”

0

Investing.com –  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ebediyete İrtihalinin 82. Yıl Dönümü Anma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye dair şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Yıllarca bu ülkeyi bir avuç elit eliyle adeta babalarının malı gibi kullanmaya alışmış olanlar, her yolu deneyerek üzerimize geldiler. Türkiye’nin son 18 senesinde yaşananlara bir de bu boyuttan bakmak gerekir. Ekonomimize yönelik sabotajların gerisinde hep bu vesayet vardı.”

– Demokrasi ve kalkınma yolundaki çabamızın en yakın şahidi milletimizin kendisidir.

– Ülkemizdeki toplam yabancı sermaye sayısı 223 milyar dolara ulaştı.

– Sıkıntılarımız tabiki var, ama aşılamayacak hususlar değildir.

– Uğradığımız gizli açık saldırıların bir tarafında hep ekonomi vardı.

– Ülkeler arası kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarının nesnel kriterlere göre verildiğini söyleyebilecek kimse çıkamaz

– Batı basınında ülkemize yönelik eleştirilerin doğru olduğunu kimse söyleyemez.

– Dünya çapında zaten yaşanmakta olan genel ekonomik sıkıntılar salgınla daha da ağırlaşırken Türkiye ekonomisi süreci en az hasarla geçiren nadir ülkelerden olurken ısrarla ekonomimizi kötüleyenlerin gayesinin üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu anlamak için çok derin teknik analizlere gerek yoktur.

– Böyle bir iklimde, ekonomide yaşadıklarımızın kendi mecrasının ürünü olduğunu kim iddia edebilir?

– IMF’ye olan borcu sıfırladık ve borç noktasında IMF ile en ufak bir ilişkimiz kalmadı.

– Türkiye’yi faiz, kur, enflasyon prangasıyla modern kapitülasyonlara mahkum etmek talep edenlere karşı şimdi de tarihi bir mücadele veriyoruz.

– Serbest piyasa ekonomisi kaidelerindan taviz vermeden, büyümeyi özel sektör eliyle sürdürmeyi bırakmadan, paranın milliyeti ve sınırı olmadığı gerçeğini unutmadan tüm gücümüzle çalışıyoruz.

– Üretim, yatırım, büyüme, istihdam ve ihracat odaklı bir kalkınma anlayışıyla önümüze çıkartılan siyasi önüne engel oluri birer birer aşarak yolumuza devam etmekteuz. İşte bakın istihdam artmaya başladı, işsizlik oranı azalmaya devam etmekte.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.