Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12. büyükelçiler toplantısında konuştu

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12. büyükelçiler toplantısında konuştu

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İslam düşmanlığı devlet başkanlığı seviyesinde teşvik ediliyor, destekleniyor. Fikir özgürlüğü bahanesi altında Müslümanların kutsallarına yönelik alçakça saldırılar düzenleniyor. Türkiye‘nin sınır dışı ettiği yabancı terörist savaşçıların batılı ülkelerde elini kolunu sallayarak eylem yapmalarını da anlayamıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tertip edilen 12. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ilk çevrimiçi Büyükelçiler Konferansı olduğunu, bu çapta yerli yazılımla gerçekleştirilen ilk resmi program olduğunu sözlerine ekledi Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisini, bu teknolojik alt yapıyı Türkiye’ye kazandıran Türk mühendislerini kutladı.

“Salgın sürecinde ülkeler arası örgütlerdeki atalet daha da belirgin hale gelmiştir”

Salgının dünya çapında üstü örtülen birçok çarpıklığın gün yüzüne çıkmasını sağladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yalnızca maddi zenginliğin sosyal adalet ve refahı temine yetmediği salgın döneminde çok acı bir biçimde tecrübe edildi. Ekonomik bakımdan çok güçlü ülkelerin sağlık alt yapıları ve sosyal güvenlik sistemlerinin ne kadar zayıf olduğunu bu zamanda görmüş olduk” diye konuştu.

Türkiye’nin bu zorlu zamanda başarılı bir sınav verdiğini söyleyen Erdoğan, 141 ülkeden 100 binden çok insanın bu zamanda aileleri ile buluşturulduğunu, yaşadıkları ülkede tedavi olanağı bulamayan 233 vatandaşın ambulans uçakla Türkiye’ye getirildiğini sözlerine ekledi Erdoğan, Türkiye’den yardım talep eden 155 ülkeye yardımda bulunulduğunun altını çizdi.

Mücadelenin hala bitmediğini de söyleyen Erdoğan, son haftalarda tüm dünya çapında vaka, hasta ve vefat rakamlarının ürkütücü boyutlara eriştiğini söyleyerek, “Bu dönemi de yine kendi evvelliklerimiz çerçevesinde yönetmeye çalışıyoruz. Karamsarlığa kapılmadan, rehavete düşmeden, 83 milyonun menfaatlerini düşünen bir anlayışla sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Salgınla beraber dünyanın yeni bir döneme girdiğini ifade eden Erdoğan, “Ülkeler arası kuruluşlar bu yeni dönemi okumakta tesiriz ve çaresiz kalıyor. Salgın sürecinde ülkeler arası örgütlerdeki atalet daha da belirgin hale gelmiştir. Eskiler ‘dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulmaz’ diyor. Biz de zihniyetimizi, kurumlarımızı, ve kaidelerimızı bu yeni dönemin şartlarına göre düzenlemeden ülkeler arası örgütlerdeki itibar kaybının önüne geçemeyiz. Haklı yerine güçlüyü, çoğunluk yerine bir avuç azınlığı, fakir yerine zengini koruyan mevcut küresel sistemin aynı biçimde devam etmesi mümkün değildir. Türkiye olarak bu acı gerçeği yıllardır BM kürsüsünden ‘dünya 5’ten büyüktür’ diyerek ifade ediyoruz. İnsanlığın barışı, huzuru ve ortak geleceği için güç yerine adalet eksenli yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyoruz. Bu tespitlerimizi ilk gündeme getirdiğimizde bize mesafeli yaklaşanlar bile artık reform gereksinimini kabullenmeye, Türkiye’nin tezlerini desteklemeye başladı. Önümüzdeki zamanda bu çağrımızı daha güçlü bir biçimde dillendirmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“Ülkemize ve milletimize yeni pişmanlıklar yaşatmamakta kararlıyız”

Ekonomik arenanın yeniden biçimlendiği bir kavşakta olunduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu kritik kavşakta Türkiye’nin tarihinden, beşeri sermayesinden, jeostratejik konumundan kaynaklanan avantajlarını ne ölçüde kullanabileceği bugün atabileceği adımlara bağlıdır. Ülkemiz maalesef gerek İkinci Dünya Savaşı, gerekse soğuk savaş daha sonra önüne açılan fırsat pencerelerini değerlendirememiştir. Ülkemize ve milletimize yeni pişmanlıklar yaşatmamakta kararlıyız. Ülkemizin yeni dönemin kurucu iradelerinden biri olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Dış politikada adımlarımızı atarken pergelin ucunu daima milletimizin hak, hukuk çıkarlarına sabitliyoruz. İlkelerimizden, kadim değerlerimizden taviz vermeden milli menfaatlerimizi savunuyoruz. Köklü müttefiklik ilişkilerinin terör örgütlerinin ihtiraslarına kurban edildiği, demokrasi havarilerinin demokrasinin canına kast ettiği herkesin başının çaresine baktığı tabloda bizde kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Suriye’de icra ettiğimiz harekatlarla yalnızca DEAŞ, PKK-YPG’li teröristleri sınırlarımızdan uzaklaştırmakla kalmadık, aynı zamanda Türkiye’ye sığınan 411 bin Suriyeli kardeşimizin memleketlerine geri dönüşünü temin ettik. İdlib’deki mevcudiyetimizle yeni bir insani trajedinin, büyük bir göç dalgasının önüne geçtik. 4,5 milyon mülteciyi ülkemizde içerisinde yer alıyoruz. Bir o kadarını da Suriye’de bakımını yapıyoruz. Dünya çapında bunun benzeri başka ülke yok, yalnızca Türkiye bunu yapıyor. Dünya çapında fakir fukara, garip gurebanın yanında olduklarını söyleyenlerin hiç birisinin attığı böyle adım yok. Bu kapitalist ekonominin temsilcileri olanlar, parası pulu çok olanlar, bunlarının hiç birinin attığı bu tür adım yok. Türkiye bu adımı insani ve vicdani olarak bu adımı atmıştır, atmaya devam edecektir” dedi.

“Tehdit, şantaj dilinin hiçbir fayda sağlamayacağı artık anlaşılmalıdır”

Irak’ta gerçekleştirilen operasyonlarla bölücü terör örgütünün belinin kırıldığını, Libya’da meşru hükümetin çağrısı üzerine sağlanan desteğin hem ülkenin iç savaşa sürüklenmesine hem de Trablus’un düşmesine engel olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bugün Libya’da siyasi çözüm umutları yeniden yeşermişse bunda Türkiye’nin zamanında yaptığı müdahalenin çok ciddi katkısı bulunuyor. Eğitimden askeri işbirliğine, enerjiden sağlığa, ekonomiden ticarete kadar her alanda Libya halkının yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz‘deki her türlü gelişmenin yükünü taşıdığını, tamamen doğal kaynaklar söz konusu olduğunda yok sayılmasına rıza gösterilmeyeceğinin altını çizen Erdoğan,”Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin provokasyonlarına rağmen Doğu Akdeniz meselesinde daima sabırlı, soğukkanlı davrandık. Bu meselede haklı olmanın ülkemize sağladığı özgüvenle hareket ediyor, müzakere masasından asla kaçmıyoruz. AB’nin Türkiye’yi kendisinden uzaklaştıran stratejik körlükten bir an evvel kurtulmasını ümit ediyoruz. Tehdit, şantaj dilinin hiçbir fayda sağlamayacağı artık anlaşılmalıdır. Doğu Akdeniz’e kıyıdaş tüm bölge ülkelerinin ve Kıbrıs Türklerinin de yer alacağı konferans önerimiz, sorunu diyalogla çözme irademizin tezahürüdür. Karadeniz’de keşfettiğimiz 405 milyar metreküplük tamamen doğal gaz rezervi bu doğrultudaki irademizi daha da güçlendirmiştir. İnşallah Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerden de yakın zamanda müjdeli haberler alacağımızı ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

“Gözleri yaşlı izledik”

Türkiye’nin istese de Balkanlar’dan Türkistan’a, Afrika’dan Ortadoğu’ya uzanan gönül coğrafyasındaki kardeşlerinin sorumluluğundan kaçamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye istese de Filistin’e, Somali’ye, Temen’e, Bosna’ya, Afganistan, Pakistan, Arakan’a sırtını dönemez. sorumluluğundan kaçamaz. Tek millet, iki devlet şiarını yayınladığımız Azerbaycan topraklarının işgal edilmesine sessiz kalamazdık ve sessiz kalmadık. Biz şuanda Afganistan’dayız, Azerbaycan’dayız, bunlar bizim kardeşlerimiz, soydaşlarımız. Ermenistan’ın 28 yıllık zulmü karşısında Minsk Üçlüsü her türlü ihtimallerle Azeri kardeşlerimizi orada, Azeri Türklerinin ifadesiyle ‘kaçkın’ yaşattı. 28 yıl süren bu acımasız işgale Minsk Üçlüsü çözüm üretmedi. Hep oyalamaca. Bunu kendileri ile konuştuğumuzda bize hiçbir zaman çözüm üretmediler. Çözüm üretmek gibi bir dertleri yoktu. Şimdi Azeri kardeşlerimiz kendi göbeklerini kendileri kesti ve işi bitirdi. Şimdi biz gözleri yaşlı olarak dün İlham Aliyev kardeşimizin Şuşan’ın düşüşünden sonra yaptığı açıklamaları ekranda izledik. Niye? İki devlet, tek millet olmanın aşkı budur da onun için. Dün Şuşan’ın işgalden kurtarılmasıyla birlikte sevincimiz ve umutlarımız daha da artmıştır. Merhum Mehmet Emir Resulzade’nin dediği gibi ‘bir kere yükselen bayrak bir daha inmez, inmeyecektir.’ Dağlık Karabağ’daki işgal bitene kadar mücadele bayrağı inşallah inmeyecektir. İnşallah kısa zamanda işgal altındaki başta Kelbecer ve Laçin olmak üzere buralar da sahiplerine inşallah teslim edilecektir” açıklamasında bulundu.

“Müslümanların kutsallarına yönelik alçakça saldırılar düzenleniyor”

İslam düşmanlığı ve yabancı zıtlığının yurt haricinde yaşayan milyonlarca insanı hedef alan varoluşsal bir dönüştüğünü söyleyen Erdoğan, “Her gün Türklere ve Müslümanlara ait bir camiye, mescide yahut okula, işyerine yapılan tacizin haberini alıyoruz. İslam düşmanlığı devlet başkanlığı seviyesinde teşvik ediliyor, destekleniyor. Fikir özgürlüğü bahanesi altında Müslümanların kutsallarına yönelik alçakça saldırılar düzenleniyor. İslam düşmanlığı ile mücadele etmek hem inancımızın hem de yurt haricindeki vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. 40 yılda 50 bin vatandaşını bölücü teröre kurban vermiş, DEAŞ ile göğüs göğse çarpışan tek ülke olarak tabiki masumlara yönelik şiddeti tasvip etmiyoruz. Lakin, Türkiye’nin sınır dışı ettiği yabancı terörist savaşçıların batılı ülkelerde elini kolunu sallayarak eylem yapmalarını da anlayamıyoruz. PKK terörü tarafından şehit edilen onlarca öğretmenimiz için en ufak üzüntü beyan etmeyenlerin, YPG’nin elebaşlarını kırmızı halılarla saraylarda ağırlayanların bizim tavrımızı sorgulamasının hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Türkiye terörle mücadelede dünyanın en ilkeli, en kararlı ülkesinden birisidir. Maruz kaldığımız her türlü ithama, küresel barış ve istikrara katkıda bulunacak adımlarla cevap vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Erdoğan, önümüzdeki yılsonu ya da 2022 başı gibi New York’taki başkonsolosluk binasının bitirilmiş olacağını sözlerine ekledi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na binanın kaç katlı olduğunu soran Erdoğan, Bakan Çavuşoğlu’ndan “32 kat” yanıtını aldıktan sonra, “BM binasının tam karşısında, mimarisiyle mükemmel bir eseri ülkemize ve milletimize kazandırmış olduk. İnşaatımızın bitimiyle beraber bundan sonra Amerika’daki toplantılarımızı, görüşmelerimizi orada farklı imkanlarla yapma fırsatını bulmuş olacağız” diye konuştu.

Siber saldırılara karşı her anlamda teyakkuzda olmak kadar bu saldırılara karşı önleyici çalışmalar yapmanın oldukça önem kazandığını söyleyen Erdoğan, “TUBİTAK ile beraber ilk milli kripto ve belge yönetim sisteminin uygulamaya konması bu bakımdan kritik bir adımdır” şeklinde konuştu.

“Herkesten iş odaklı, çözüm odaklı, insan odaklı bir tavır bekliyoruz”

“Ülkemiz artık geçmişin korkuları, eski dönemin alışkanlıkları ile geleceğini inşa edemez” açıklamasında yer alan Erdoğan, konuşmasının sonunda büyükelçilere seslendi:

“siyasetin, ekonominin, iletişimin, insan ilişkilerinin kökten değiştiği bir iklimde devlet bürokrasisinin değişmesi kaçınılmazdır. Son 18 yılda hayata geçirdiğimiz düzenlemelerle bu anlamda ciddi bir paradigma değişikliğine gitmiş bulunuyoruz. Bürokrasimizin eski hantal, vatandaşa karşı mesafeli, bazı zaman vatandaşa tepeden bakan kibirli tavrına son verdik. Devletimizin kapılarını etnik kökeni, siyasi görüşü, dış görünüşü ne olursa olsun insanımızın tamamına sonuna kadar yaklaşma talimatı verdik ve kucağımızı açtık. Siyasette olduğu gibi bürokraside de herkesten iş odaklı, çözüm odaklı, insan odaklı bir tavır bekliyoruz. Yaşadığı halkın arasına girmeyen, yer aldığı ülkenin kültürünü öğrenmeyen, kendini yalnızca sefarete yahut resepsiyonlara hapseden bir anlayışın günümüzün dünyasında başarı şansı yoktur. Asırlara sari birikimiyle hariciye Teşkilatımızın geleneğinden güç alarak geleceği kucaklayacağına inanıyorum. Tüm büyükelçilerimizden görevlerini yaparken büyük bir milletin, köklü bir medeniyetin temsilcisi olduklarını asla unutmamalarını rica ediyorum. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bu sorumluluğu hakkı ile taşıyacağınızı, ülkemizin ve milletimizin kibiru olacağınızı biliyorum.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.