BankalarKrediler

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

ÇKS belgesi almak için yapılması gerekenler son zamanlarda devlet tarafından uygulanan çiftçiye destek kampanyalarında zorunlu olması ile birlikte, fazlaca merak edilen bir konu haline geldi. Biz de sizlere bu merak edilen konunun detaylarını açıklayarak, bu belgenin alınması için yapılması gerekenler, bu belgenin örneği, belgenin alınması için gereken ücretler gibi detaylarını inceleyeceğiz.

ÇKS (Çiftçi Kayıt Belgesi) Belgesi Nedir?

Konumuza başlamadan önce Çks belgesi nedir sorusunun cevabını, ÇKS’nin diğer adıyla Çiftçi Kayıt Sistemi’nin ne olduğu konusunda okuyucularımızı bilgilendirmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu sistem tarım destekleme parası alınabilmesi ve benzeri diğer hizmetlerden faydalanabilmesi için zorunlu olduğundan önem taşır.

Bu kayıt sistemi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan çiftçilerin elektronik ortamda kayıt altına alındığı tarımsal bir veri tabanıdır. Çiftçiler istenilen belgeleri bu veri tabanına kayıtlarlar. Bu kayıt altına alınma işleminin yapılma sebebi ise, çiftçilerin bulunduğu faaliyetlerin tüm Türkiye çapında takibinin yapılması, gelecek oluşturulması düşünülen tarım politikalarının oluşturulmasına somut bir baz sağlamaktır.

Bu kayıt belgesi sayesinde özel ve kamu bankalarının sizler için özel olarak sunduğu kredilerden faydalanabilir, Bağkur sigortasından primlerinizi ödeyerek emekli olabilir, devlet tarafından hazırlanan projelerden, verdikleri hibelerden yararlanabilir, ürettiğiniz tarım mahsülü ne ise, o mahsülün taşınmasına yarayan müstahsil yol belgesinin çıkarılması için başvuruda bulunabilmeniz için gereklidir. Çiftçi Kayıt Belgesine sahip değilseniz, yukarı bahsedilen imkanların hiç birinden faydalanmanız mümkün değildir. Bu kayıt sistemi görüldüğü gibi tarımla uğraşan çiftçiler için bir zorunluluk olduğu kadar, onların işlerini kolaylaştıracak da bir belgedir. Çiftçilerin işini kolaylaştırmasının yanı sıra, devletin tarım politikasının belirlenmesine de yardımcı olarak, çiftçilerin yaptıkları her türlü işlemin kayıt altına alarak, devletin de işini oldukça kolaylaştırmakta, politika oluşturulmasında yardımcı olmaktadır.

Çifti Kayıt Belgesi Alınması için Ne Yapılması Gerekir?

Peki, diyelim ki bu belgeyi almaya karar verdiniz, Çks Belgesi nasıl alınır 2018? Öncelikle bu belgeyi alabilmek için önünüzde iki yöntem var, birincisi e-devlet üzerinden başvurmak, ikincisi ise bağlı bulunduğunuz Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü’ne formu doldurup, elden bu formu teslim etmek.

Sizden kayıt sırasında, çiftçi belgesi, çiftçi kayıt formu, nüfus cüzdanı, kira tapusu, taahhütname, döner sermaye yardım belgesi, var ise vergi numarasını gösterir belge, kira kontratı (tarım yapılan alan her neresi ise), ekili alanların muhtar tarafından onaylı olduğunu gösteren onaylanmış form, başka birisinin arazisi üzerine ekip biçme yapılıyor ise, o kişinin kimlik belgesi istenecek. Çks Belgesi ücretini güncel olarak başvuru yaptığınız birimlerden takip edebilirsiniz.

Daha Önceden Çiftçi Kayıt Belgesi Olanlar Başvurusunu Nasıl Günceller?

Eğer daha önce kaydınız var ise ve başvurunuzu güncellemek istiyorsanız, yanınızda çiftçi kayıt formunuz, çiftçi kayıt sistemi başvuru dilekçeniz, Çks Belgesi örneği, daha önceki dönemlerde beyan edilmiş olan hisselerde eğer herhangi bir değişiklik olmuş ise, bu değişikliği gösteren onaylanmış tapuların fotokopilerinin başvuruyu yenilemek isteyen kişi ile birlikte olması zorunludur. Eğer her yıl başvuru yapıyorsanız bu başvurunuzu Tarım il ilçe müdürlüklerine yılın her zamanı iletebilir, güncelleştirmenizi yapabilirsiniz.

Çiftçi kayıt sistemi belgesi olmayan ya da güncelleştirmelerini yapmayan kişiler devletin çiftçilere sağladığı mazot, prim, yem bitkisi, toprak analizi ve benzeri destekler ve kredilerden faydalanamazlar. Aynı zamanda doğal afet kazalarında olası muhtemel kazalar karşısında prim borcu erteleme işleminden de yararlanılması mümkün olmaz. Bu nedenle başvurunuz yoksa başvurunuzu, güncelleştirmenizi yaptırmanız gerekiyorsa güncelleştirmenizi yapmanız gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı