Otomobil

– Çin: “Suriyeli mültecilerin dönmesine destekliyoruz”

– Çin: “Suriyeli mültecilerin dönmesine destekliyoruz”

ŞAM – Suriye’de mültecilerin evlerine dönmesi için tertip edilen konferansta Çin, Suriyelilerin evlerine geri dönmesi görüşünü desteklediğini açıkladı.

Suriye’nin başkenti Şam’da, Suriyeli mültecilerin durumu ve yaşadıkları yerlere dönüşünün ele alındığı ülkeler arası konferans gerçekleştirildi. Dün başlayan ve 2 gün süren konferans, Esad rejimi tarafından ve Rusya’nın desteği ile düzenlendi.

Konferansa katılan Çin’in Şam Büyükelçisi Feng Biao, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerini desteklediğini vurgulayarak, Suriyeli mültecilerin evlerine geri dönebilmesi için 3 şart bulunmalı. İlk evvel Suriye’deki siyasi problemlerin çözülmesi. İkinci olarak ekonomik reformalar yapılması. Üçüncü olarak ise terörizme bir son koyarak sivillere güven sağlanması” ifadelerini kullandı.

Yerel kaynaklara göre, konferans çerçevesinde 27 ülke ve 12 ülkeler arası kuruluş, Suriyeli mültecilerin dönmesi için sağlanabilecek çözümler üstünde görüşüyor. Bazı ülkeler, Suriye’nin güvenli ve istikrarlı olmadığını ifade ederek konferansa katılmadıklarını sözlerine ekledi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu