Çin PMI rekorlara doymuyor!

0

Çin, koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik krizden tam toparlanmayı başarma yolundaki ilk büyük ülke olmaya devam etmekte. Kasım ayında imalat sektörü aktivitesi 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hazırlanan resmi imalat PMI Kasım ayında Ekim ayındaki 51,4 puandan 52,1 puana yükseldi. Bu, Eylül 2017’den bu yönü görülen en yüksek seviye oldu. Analistler ise Kasım ayında imalat PMI’nın 51,5 puan olmasını bekliyorlardı.

Kasım ayında yeni ihracat siparişleri alt endeksi bir evvelki aydaki 51,0 puandan 51,5 puana çıktı. Ufak şirketlerin aktivitesini ölçen alt endeks de Kasım’da Ekim ayındaki 49,4 puandan 50,1 puana toparlandı.

Nomura, üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 4,9 büyüyen Çin ekonomisinin 4’ncü çeyrekte yüzde 5,7 büyüme göstereceğini tahmin etti.Yılın tamamı için büyüme tahminini yüzde 2 olarak ortaya koydu.

Çin’in hizmet sektörü aktivitesi de Kasım ayında, talebin koronavirüs salgınının yol açtığı krizden toparlanmaya devam etmesine bağlı olarak,büyüdü. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hazırlanan resmi imalat dışı PMI Kasım ayında, Ekim ayındaki 56,2 puandan 56,4 puana yükseldi.

Kasım ayında bileşik PMI da Ekim ayındaki 55,3 puandan 55,7 puana çıktı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.