Çiftçi Hibe Desteği Kredisi

0

Çiftçi Hibe Desteği Kredisi

Çiftçilere hibe desteği ve uygun faizli kredi seçenekleri sunulmakta olup tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin yerli üretim olarak artması hedeflenmektedir. 2018 yılında genç çiftçiler için verilen hibe destekleri ve bankalar taraşından sunulan uygun faiz oranlı, uzun vade seçenekli seçenekler gündemde yerini almıştır. Devlet tarafından çiftçilik yapmak isteyen girişimciler ve işini büyütmek isteyen kişiler için büyük destekler sağlanmaya devam edilmektedir.

Genç Çiftçilere Hibe Desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen genç çiftçi hibe desteği 2018 yılı başvurular sonuçlanmıştır. 2018 yılı için verilen genç çiftçi hibe desteği başvurularında aranılan şartlar şu şekilde idi;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almış olmamak
 • Başvuru tarihi itibari ile ücretli çalışan olmamak
 • Askerlik göreviyle ilişiği bulunmamak
 • Okur-yazar olmak
 • Başvuru tarihi itibari ile örgün eğitime devam ediyor olmamak
 • Vergi mükellefi olmamak
 • En fazla 15 büyükbaş ya da en fazla 50 küçükbaş sahibi olmak
 • Aynı proje konusunda Bakanlık tarafından verilen baka bir hibe programından yararlanmış olmamak

Genç çiftçi hibe desteği başvurular 2 ila 30 Nisan 2018 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Genç çiftçi 2018 sonuçları E-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulanabilmektedir. Genç çiftçilere 30 bin TL’ye hibe desteği sağlanarak, tarım ve hayvancılık alanında projeleri desteklenecektir.

Ziraat Bankası Çiftçilere Faizsiz Kredi Seçeneği

Açıklanan ve remi gazetede yayımlanan kararnameye göre 2019 ve 2020 yılları dahil olmak üzere sıfır faizli çiftçi kredisi verilmeye başlanacaktır. Ziraat Bankası aracılığıyla verilecek olan kredi seçeneğinden 100 bin TL’ye kadar faydalanılacağı belirtilmiştir. Bu kredi seçeneğinden faydalanılabilmesi için devlet destekli tarım sigortası zorunlu tutulacaktır. Geri ödeme planının belirlenmesi, ipotek, takip ve tahsil işlemleri için gerekli olan şartlar banka ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından belirlenecektir.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi Nedir?

Bakanlık tarafından verilen genç çiftçi hibe desteğinden faydalanmaya hak kazanan başvuru sahipleri, hibe oranlarının 3 katına kadar proje kredisi alma imkanına sahiptir. Ziraat Bankası çiftçi kredisi faiz oranları oldukça uygun şekilde sunulmakta olup uzun vadelerde geri ödenebilmektedir. Krediyi kullanabileceğiniz alanlar şu şekildedir;

 • Kanatlı hayvan, arı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimi ve sebze ve muz yetiştiriciliği için işletme ve yatırım kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • İşletmenin kapasitesiyle uyum olması şartı ile canlı hayvan alımı, makine temini, yem, ilaç gibi giderler için kredi başvurusu yapılabilmektedir.
 • İlgili alanlarda yetiştiricilik faaliyetleri için gerekli olan arazi alımı, traktör alımı, işletme satın alımları hibe programı kapsamında yer almadığı için kredi başvurusunda bulunulamamaktadır.

Ziraat Bankası çiftçi kredisi başvurusu ve çiftçi kredisi hesaplama işlemleri için şubeyi ziyaret edebilirsiniz.

TEB Tarım Girişimcileri İçin Kredi Seçenekleri

Tarım sektöründe faaliyet gösteren ve kuruluş tarihi 1 yılı geçmeyen girişimciler için TEB uygun faizli kredi seçenekleri sunmaktadır. TEB bankası tarafından sunulan tarım kredisi seçenekleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Taksitli Ticari Kredi Seçeneği: Tarım faaliyetleri alanında ihtiyaç duyduğunuz her alanda bu kredi türünden faydalanabilirsiniz. 50 bin TL’ye kadar teminatsız ve 100 bin TL’ye kadar teminatlı olarak kredi çekebilirsiniz. Esnek ödeme seçeneklerinden faydalanarak kredinizi çekebilirsiniz. 36 aya varan vade seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.
 • KGF Teminatlı Tarım Girişimci Kredisi: 250 bin TL’ye kadar kullanabileceğiniz, teminatsız bir kredidir. Sunduğunuz projenin ihtiyacına göre 250 bin TL’ye kadar başvuruda bulunabilirsiniz. Esnek ödeme ve 60 aya varan vade seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Uygun faiz oranları ile sunulan bu kredi geri ödeme konusunda destek olmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.