CHP’li Erdoğdu: “Merkez Bankası herhangi bir banka olsaydı TMSF hemen el koyardı”

0

CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, uzun zamandır dünya çapında örneği olmayan bir Merkez Bankası yönetimiyle karşı karşıya olduklarını bildirerek, “Merkez Bankası herhangi bir banka olsa idi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) hemen el koyardı” dedi.

Erdoğdu, yaptığı açıklamada, bankanın altın ve swap dahil ülkeler arası rezervlerinin 84,5 milyar dolar, yükümlülüklerinin 131,4 milyar dolar olduğunu, ülkeler arası rezervler son günlerde artsa da yükümlülüklerin de arttığını, bu durumun rezervlerdeki artışı anlamsız kıldığını sözlerine ekledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) paylaştığı Ülkeler arası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporuna göre, bankada 34,2 milyar dolar tutarında altın rezervi ve 1,5 milyar dolar karşılığı Ülkeler arası Para Fonu’nun (IMF) rezerv parası olan özel çekme hakkı (SDR) hesabı yer aldığınu, swaplar dışarıda tutulduğunda bankanın net rezervlerinin, eksi 47,9 milyar dolar düzeyine indiğini vurgulayan Erdoğdu, şunları kaydetti:

“Toplam swap tutarı bir evvelki aya göre 3,9 milyar dolar artarak 66,8 milyar dolara yükseldi. Döviz rezervleri eksi -77,2 milyar dolar seviyesinde. TCMB’nin net rezervleri swap dahil Ekim sonu itibariyle 18,9 milyar doları lakin buluyor. Swaplar hariç tutulduğunda net rezervler eksi 47,9 milyar dolar geriliyor.

Brüt döviz rezervlerinin yüzde 79,1’i swaplardan biraraya geliyor. TCMB’nin bankalar ile yaptığı swap tutarı Ekim’de bir evvelki aya göre 3,9 milyar dolar artarak 50,8 milyar dolara yükseldi. Ekim sonu itibariyle bankanın net açık piyasa işlemleri (APİ) fonlaması olan 223,2 milyar liranın yüzde 54,1’i swap kanalı üstünden gerçekleştirildi.”

“ÜLKENİN EN MÜHİM KURUMLARININ İÇİNİ BOŞALTTILAR”

AKP iktidarının bu ülkenin en mühim kurumlarının içini boşalttığını, kabile devletlerinde görülecek yönetimiyle sorunları içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini söyleyen Erdoğdu, şöyle devam etti:

“Ekonomi her alanda, hukukta, ekonomide, vergi düzeninde, sağlıkta, eğitimde, güvenlikte, çalışma hayatında, dışişlerinde istikrar, düzen ister, iyi yönetim ister. Her gün kararların değiştiği bir yönetim istemez. Dünya çapında merkez bankaları nasıl yönetiliyor göze çarpıyor. ABD’de Merkez Bankası Fed’e ABD Başkanı’nın bir talimat verdiğini yahut Fed’in talimatla faiz kararını değiştirdiğini duyan var mı? Ülkemizde Merkez Bankası izin almadan faiz artırımına gidemez oldu. Bu uğurda 130 milyar dolar rezervi yok pahasına elden çıkardı. Gelinen noktada Merkez Bankası’nın kasası tamtakır durumda. Bunun kullanıcı kullanıcı hesabının verilmesi gerekir.”

“Brüt döviz rezervlerinin yüzde 79,1’i swaplardan oluşan, fonlamanın bile yüzde 54,1’ini swap kanalıyla yapan dünya çapında kaç Merkez Bankası vardır” diye soran Erdoğdu, “Merkez Bankamızın adını Swapbank olarak değiştirsek yanlış olmaz. Ülkeler arası rezervleri, bankaların, Katar ve Çin’in swap desteğiyle 84,5 milyar dolar, yükümlülükleri 131,4 milyar dolar olan bir merkez bankası, para politikasını düzgün yönetemez” görüşünü sözlerine ekledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.