Çetin Ünsalan: Sorunu aşmadık; öteledik

0

Artacaktı, düşecekti, sabit kalacaktı derken faiz meselesi bir karara bağlandı. Netice itibariyle en azından konu netliğe kavuştu. Tabiki konunun kapandığını kafanızı yoruyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Zira Perşembe günkü faiz artışı kararından sonra yapılan yorumlara, değerlendirmelere incelediğimizde çok net göze çarpıyor ki uzunca bir süre bunun söylemi devam edecek. Hele kurdaki gevşeme, önemini vurguluyorum gevşeme de buna eklenip, borsanın biraz nefes almasıyla beraber finans piyasalarının aradığı hikaye bulundu.

En az bir ay süresince bunun üstünden nasıl bir iyimserlik satılacağının tartışmalarını dinleyeceğiz. Lakin şimdiden söyleyeyim; bir sonraki toplantıya doğru yeni faiz talebi yeniden gündemi meşgul etmeye devam edecektir.

Yani piyasada uygulanan faizle, yüzde 15’lik politika faizi eşitlenince herkes muradına erdi. Lakin iş burada bitmeyecek. Ekonomik sıkıntıların ev açmazların tüm haşmetiyle ortada durduğunu düşünürseniz yükselen maliyetler sebebiyle yeni faiz istekleri gelecektir.

Şimdi ekonomi yönetimi bir süre kazandı. Bu süreyi nasıl değerlendirecek, asıl bakılması gereken kritik nokta bu. Çünkü bugün sorun aşıldı gibi konuşulsa da, hiçbir problem ortadan kalkmadı, yalnızca ötelendi.

Reel sektör maliyetleri yönünden baktığınızda şu an itibariyle çok hırpalayıcı bir etki olacağını sanmıyorum. Zira zaten politika faizinin kredi maliyetleri adına hiçbir tesiri yoktu. Krediye başvuranlar normal faiz oranlarından borç bulabiliyordu.

Ama asıl bundan sonra bir faiz sarmalı söz konusu olursa mesele orada başlar. Şu an dolar ile ilgili gevşeme, tekrar önemini vurguluyorum gevşeme, Türkiye’nin dolar ihtiyacı ve dolar kıtlığı denklemi devam ettiği sürece tekrar eski noktasına ve riskli seviyesine dönecektir.

Tüm bu şamata içerisinde bence tek olumlu haber Biden’in İran’a uzattığı el idi. Sonucu ne olur bilinmez ama jeopolitik riskler adına tek olumlu algılanabilecek başlık buydu. Onun haricinde işsizlik, enflasyon ve döviz yine gündemimizi meşgul etmeye devam edecek.

Enflasyon konuşacağız, çünkü hayat pahalılığı artarak devam edecek. Şimdi ekonomi yönetiminin aynı yüzleşmeyi enflasyondan büyümeye kadar gerçekle ilgisi tamamen kopmuş diğer verilerde de yapması gerekiyor.

İşsizlik başlığı da yaşamımızda olacak; çünkü reel sektörün iç ve dış piyasadaki açmazlarıyla, yükselen maliyetlerini halen fiyat aralıklarına yansıtamadığı gerçeği, borç/alacak ilişkisinde devam eden kırılmalar ve pandemi bonusu bunu sorun olarak masamızdan kaldırmayacak.

Döviz ise malum… Daha evvel de belirttiğim gibi ödemelerimiz gün gibi ortada durdukça ve döviz gelirimiz azalmayı sürdürdükçe ekonomi üstündeki baskısını arttıracaktır. Şimdi yalancı bahar yaratmanın değil, sorunlarla yüzleşip, gerçekçi, üretime dayalı çözümler konuşmanın vakti. Keza yalancı bahar ile gelen güneş tesirini çabuk kaybeder. Gerekeni yapmazsanız da hasta eder. Benden söylemesi…

cetinunsalan@yahoo.com

 

 

Çetin Ünsalan: Virüste önlem, cepte akrep

 

FÖŞ yazdı: Naci Abi, batık kredileri şimdi mi konuşalım, IMF gelince mi?

 

 

Yabancı faize geldi, Borsa’yı beğendi…

 

 

Gedik Yatırım: TL’deki düzeltme nereye kadar sürebilir?

 

 

@cetinunsalantv

Leave A Reply

Your email address will not be published.