Capital Economics: Erdoğan’ın ekonomideki U dönüşünden kuşkulanmak için sebepler var

0

Ülkeler arası araştırma kuruluşu Capital Economics, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şeffaf ve öngörülebilir para politikası araçları”ndan laf ettiği ve ekonomide “acı ilacı” içmeye hazır olduklarını belirttiği son sözleri ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası başkanlığında yapılan değişikliklerin daha “ortodoks” politikalara (Ekonomi çevrelerinin çoğunluğu tarafından kabul edilen geleneksel politikalar) dönüşe işaret ettiğini sözlerine ekledi

Capital Economics, Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında 450 baz puanlık faiz artırımına gitmesi durumunda TL cinsindeki varlıklardaki yükselişin süreceği öngörüsünde de bulundu.

Araştırma kuruluşu, piyasaların “faiz koridoru” yerine politika faizine dönülmesini bekleyeceğini kaydetti.

Merkez Bankası’nın politika faizi şu anda yüzde 10.25 seviyesinde bulunuyor. Bunu “faiz koridoru”nun en üst seviyesi olan yüzde 14.75’e yükseltmek için 450 baz puanlık artırım gerekiyor.

Kuşkulanmak için sebepler

Araştırma kuruluşu, bu sayede iktidarın ekonomide “ortodoks” politikalara kalıcı biçimde döneceğinden kuşkulanmak için birçok neden yer aldığınu da sözlerine ekledi

Erdoğan’ın faizin enflasyonun sonucu değil nedeni olduğu yönündeki görüşünden vazgeçmediğini söyleyen Capital Economics, Merkez Bankası’nın yakın geçmişte “ortodoks” politikalara döndükten bir yahut iki yıl sonra yeniden faiz koridorunu kullanmaya başladığını hatırlattı.

Araştırma kuruluşu, Türkiye ekonomisindeki büyümenin önümüzdeki zamanda artmaması ve TL’nin son bir hafta içinde elde ettiği kazanımların bir kısmını geri vermesi durumunda Erdoğan’ın ortodoks ekonomik politikaların çalışmadığına hükmedebileceğini savundu. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.