Borsalarda Düşüş, Tesla S&P 500’de, Perakende Satışlar ve OPEC+: Piyasalarda Neler Oluyor?

0

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Tesla Vaat Edilmiş Topraklara giriyor. Hisse senetleri Moderna’nın aşı duyurusu üzerine yayınladığı rekor seviyelerden bir nebze düştü, ABD perakende satışlar ile endüstriyel üretim yayınlanacak ve petrol piyasasını değerlendirmek üzere OPEC’in teknik uzman kişilerı toplanacak.

İşte 17 Kasım Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Tesla S&P 500 endeksine giriyor

Tesla vaat edilniş topraklara girdi. Elon Musk’ın elektrikli otomobil firması, 21 Aralık’tan bu yana S&P 500 endeksine kabul edilmiş olacak ve bu andan bu yana endeks referans alınarak tespit edilen 11,2 trilyon dolarlık fonun, hisseye göre orantılı risk içermesi gerekecek.

S&P Dow Jones Endeksleri, firmasın boyutundan dolayı – 400 milyar dolar üstünde değeri ile endekse kabul edilen en değerli şirket – bunu bir yerine iki aşamaya (14 ve 21 Aralık’ta) dahil edip etmeme hakkında bir istişare yapacağını sözlerine ekledi

İşte bu, bu yılın başında hisse senetlerinin baş döndürücü rallisine yol açan perakende boğa yatırımcılarının beklediği an: satın almak haricinde hiçbir seçeneği olmayan bir insana yahut robota satış yapma fırsatı. Bu ralliye kadar genellikle beklenmesine rağmen bu haber, piyasa evvelsinde yine de hisseleri %12,5 artırarak tüm zamanların yüksek seviyesinin %10 altına yükseldi.

2. Trump Afganistan, Alaska ve Fed’de iz bırakmaya çalışıyor

Başkan Donald Trump, gelecek yönetim için hayatı olabildiğince zorlaştırmaya devam etmekte. Wall Street Journal gidecek yönetimin, Trump görevden ayrılmadan beş gün evvel 15 Ocak’a kadar Irak ve Afganistan’da daha fazla ABD askerinin geri çekilmesi için planlar hazırladığını sözlerine ekledi

Senato Lideri Mitch McConnell bu hamlenin, El Kural ve Taliban için bir nimet ve Taliban ile savaşan Afgan hükümetinin terk edilmesi anlamına geleceğini sözlerine ekledi Bunu, 1975’te ABD’nin Vietnam’ın çekilmesi ile kıyasladı.

Bunun yanısıra İçişleri Bakanlığı, Kuzey Kutup Bölgesi Milli Yaban Hayatı Sığınağında petrol üretimi için izin verecek emirleri nihayete erdiriyor – Seçilmiş Başkanın engelleme sözü verdiği bir gelişme.

Lakin Trump’ın Fed kurulunu sadık bireylerle doldurma planı dirençle karşı karşıya. Mitt Romney ve Susan Collins’den sonra Pazartesi günü Lamarr Alexander da Fed’in yönetim kuruluna aday olan Judy Shelton için oy vermeyeceğini söyleyen üçüncü GOP Senatörü oldu.

3. Borsalar düşecek; Walmart kâr raporu bekleniyor

ABD borsaları, Dow Jones ve S&P 500 endekslerini yeni rekor seviyelere çıkaran Pazartesi günkü artışın üzerine biraz düşüş yaşayacak.

Dow 30 endeksi 159 puan düşerken S&P 500 %0,5 geriledi ve Nasdaq %0,4 yükseldi.

Pazartesi günü zayıf kâr raporu ortamında Walmart ve Home Depot başı çekecek. Home Depot kârları, beklentileri yalnızca %4’e yakın bir oranda geçerek utandırdı.

İlgi çekecek olan bir diğer isim de Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i olacak. Dün gece dört büyük ilaç firmasınde – Pfizer, Abbvie, Merck ve Bristol Myers Squibb – pay aldı. Covid-19, diğer rahatsızlıklara yönelik tedavi programlarını aksattığı için dördü de bu yıl temel ürün satışlarında düşüş yaşadı.

4. Endüstriyel üretim ve perakende satış verileri bekleniyor

Ekonomi veri takviminde başı endüstriyel üretim ile Ekim ayı perakende satış raporu çekiyor.

Endüstriyel üretim Eylül ayında beş ay içindeki ilk düşüşünü yaşadı lakin geçen ay %1,0 artış yaşayarak büyümeye dönmüş olması bekleniyor.

Diğer yandan Eylül ayında %1,9’a çıkan perakende satışlar, beş aylık kâr koşusunda. ABD ekonomisinin çok daha büyük bir bölümüne tekabül etmesinden dolayı trendin istikrarlı olup olmadığını görmek için piyasa bu raporu özellikle yakın zamandan izleyecek.

5 OPEC+ uzman kişilerı toplanıyor; gözler API stoklarında

OPEC+ petrol üreticileri bloku, bakanları önümüzdeki aylar için üretim politikasına karar vermeden iki hafta evvel petrol piyasasını durumunu değerlendirmek için sanal bir teknik uzman toplantısı düzenleyecek.

‘Ortak Teknik Komite’ toplantısında üretim politikasıyla ilgili karar alınmayacak lakin önerileri, tamamen doğal olarak büyük bir ağırlık taşıyacak. Toplantının açık oturumu yerel saat ile 9.00’da başlayacak.

Toplantı evvelsinde Suudi Arabistan ve Rusya, gelecek yılın başında yapılması planlanan günlük 2 milyon varil üretim artışını ertelemeye hazır olduklarına dair önemli ipuçları verdi. Küresel talebin, yükselen arzı karşılamaya yetecek güçte olmayacağından korkuluyor.

Diğer yandan Amerikan Petrol Enstitüsü (API), geçen haftaki stok verilerini paylaşacak. Yatırımcılar, API ile hükümet raporları arasında geçen hafta görülen çelişkinin çözülüp çözülmediğine bakacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.