Borsa rekor kırdı, risk primi 9 ayın en düşük seviyesine geriledi

0

Investing.com – Son senelerin en kaliteli haftalık performansını gösteren TL varlıklardaki yükseliş bugün de devam etmekte. TCMB Başkan değişikliği ve Hazine Bakanının istifası sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiyi güçlendirecek bir döneme girildiğini açıklamasıyla kur sert düştü, borsa özellikle bankacılık hisseleriyle ralli yaptı. Türkiye CDS 5 Yıllık USD ise bugün 400 bp altına inerek Mart ayı sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Güne 1.284 puandan başlayan BİST 100, gün içinde 1.303 puana çıkarak tarihi zirveyi gördü. Endeks Ocak ayında 1.245 ile rekor kırmış sonrasında pandemi şoku ve küresel satış dalgası sebebiyle Mart ayında 820 puana gerilemişti. Yıl içi görülen bu dip seviyenin sonrasında yükselişe geçen endekste kademeli olarak alımlar 1.207 puana kadar devam etti. Ağustos ayındaki sınırlı geri çekilmenin sonrasında tekrar yükselişe geçen endeks Ekim ayın 1.223 puana çıktı. Kasım ayının ilk yarısında ise endeks 1.303 puan ile tarihi rekor seviyeyi gördü.

Bu hafta borsada işlem hacmi de çok yüksekti. 30 milyar üstündeki işlemler dün 46 milyarı aştı, bugün ise son saatte işlem hacmi 39 milyarda.

BİST Bankalar dün gün içinde %9 yükseliş yaşamasının sonrasında bugün de %2 primle 1.481 puana çıkmasının sonrasında son saatte 1.441 puandan işlem görüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.