Borsa İstanbul’dan 3 hisse için tedbir kararı

0

Sönmez Filament (#SONME)

Tedbir Yönetim Sistemi içerisinde, Sönmez Filament pay piyasasında gerçekleşen işlemler sebebiyle SONME payında 10/11/2020 tarihinden bu yana 3 ay süreyle “Tek Fiyat İşlem Metodu”, “Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımının ve Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması” ve “Piyasa Emri ile Piyasadan Limite Emir Girişinin Kısıtlanması” önleyici önlemleri uygulanacak.

Merko Gıda (#MERKO)

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) içerisinde MERKO.E payları 10/11/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem metodu ile işlem görecek.

VBTS içerisinde bu paylarda uygulanmakta olan brüt takas uygulaması ise tek fiyat işlem metodu ile beraber 24/11/2020 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecek.

RTA Laboratuvarları (#RTALB)

RTALB.E paylarında 10/11/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

BİST’in tedbir kararına ilişkin açıklamasında bunun yanısıra şu bilgilere yer verildi:

VBTS içerisinde getirilen önlemler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem metoduyle işlem gören paylarda, tedbir sebebiyle tek fiyat işlem metodu uygulandığı süre süresince piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

SPK’nın 30/06/2020 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-30 Endeksi haricinde kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.