Borsa İstanbul’da işlem hacmi bugün 31 milyar TL üzerinde

0

Investing.com –  Dün aşı haberleri ile yükselişe geçen küresel borsalar, yetkililerin aceleci olunmamalı çağrısına karşın pozitif fiyatlanmaya devam etmekte. Avrupa endeksleri dünkü süratli yükselişin sonrasında bugün de primli işlem görüyor ve FTSE 100  ise bugünkü yükselişe %1,5 kârla önderlik ederken CAC 40 ile DAX gibi önemli endekslerde de yükseliş sürüyor.

Dün gelen aşı haberlerinde salgından en çok etkilenen Avrupa ve Güney Amerika endeksleri ralli de başı çekti, Çin ise dünya borsalarındaki yükselişte geride kaldı. BİST 100 tarafında ise TCMB ve Hazine tarafındaki değişiklikle başlayan yükseliş aşı haberleriyle hızlandı ve endeks 9 ayın zirvesine çıktı. Bugün de endeksteki yükseliş devam etmekte.

Borsa İstanbul bugün 1.237 puanda, BİST Bankalar dünkü sert yükseliş sonrası bugün de primli ve 1.265 puanda işlem görüyor.

BIST de bugün en çok değer kazanan ilk üç hisse: Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:DIRIT), Sekuro Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş. (IS:SEKUR) ve Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:ALCAR) olurken en çok düşen ilk üç hisse: Vontobel Financial Products GmbH Leva Fissa 7X Short su Cacao, Rodrigo Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:RODRG) ve Dagi Yatırım Holding A.Ş. (IS:DAGHL). Dün 34 milyar lirayı aşan işlem hacminin bugün de yüksek olması bekleniyor, güncel rakam 31,2 milyar lira. Bugün endekste aktif alış 16,7 milyar liraya yakın, aktif satış ise 14,3 milyarda.

Yazar: Deniz Engin

Leave A Reply

Your email address will not be published.