Borsa İstanbul tarihi zirvesini güncelledi, 1.329,29 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesi

0

Borsa İstanbul, yeni haftaya evvelki kapanışa göre 5,34 puan ve yüzde 0,40 değer kazanarak, 1.329,29 puanla rekor düzeyden başladı. Açılışın sonrasında devam eden alım emirleriyle beraber BİST 100 tarihi zirvesini 1,336 puana kadar taşıdı. Saat 14:45 itibariyla BİST 100 Endeksi, 1.331 puanda cuma günkü kapanışa göre yüzde 0,59 yukarıda.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” vurgusu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın beklentiler doğrultusunda politika faizini yüzde 15’e yükselmesi ile hafta süresince Türk lirası varlıkların pozitif ayrıştığı görüldü.

BIST 100 endeksi, cuma günü gördüğü en yüksek seviye rekorunu 1.328,33 puana taşırken, bir evvelki gün kapanışına göre yüzde 0,83 değer kazanarak 1.323,95 puan tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Analistler, Pfizer ve Biontech’in, Kovid-19’a karşı geliştirdiği ve yüzde 95 etkili olduğunu açıkladığı aşısının onayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvurusunun sonrasında, aşılamanın 13 Aralık’ta başlayabileceği açıklaması dünya borsalarında iyimserliği artırdığını vurgulayarak, vaka rakamlarındaki artışın devam etmesi ve ülke bazlı alınan önlemlerin ise iyimserliği törpülediğini ifade etti.

Bugün ABD ve Avrupa’da açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini kaydeden analistler, hafta genelinde ise yarın Almanya’da, çarşamba ABD’de açıklanacak büyüme verileri ile çarşamba ABD, perşembe Avro Bölgesi’nde merkez bankalarının toplantı tutanaklarının öne çıktığını açıkladı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.