BIST, Bankacılık Endeksi öncülüğünde yükselişte

0

Investing.com – Dünya çapında ve yurt içinde yükselen vaka sayısı dün piyasalarda risk iştahında bir miktar düşüş yarattı. Endekslerin değer kaybettiği işlem gününü BIST de düşüşle kapattı. Küresel piyasalarda 2.dalga kaygıleri yüksek değil bunun nedeni olarak ise alınan önlemlerin ekonomik faaliyetleri zorlamaması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yurt genelinde alınan önlemleri açıkladı ve bugün İçişleri Bakanlığı 81 ile genelgeyi gönderdi. Alınan önlemlerde saat engellemesinin yanında kafe, restoranlarda yalnızca paket servis ile gel-al uygulaması olacak. Bu kararın hizmet sektöründe son ayda zayıflama yaratması bekleniyor. Lakin önlemlerin ekonomiyi kapatmadan alınması Nisan ayındaki sürecin olmayacağını gösteriyor.

Dün negatif ayrışan TL varlıklar bugün ise uyumlu fiyatlanırken BİST 100 %1,60 kârla 1.279 puandan BİST Bankalar ise %3,50 kârla 1.420 puandan işlem görüyor. Geçen hafta 55 milyarı aşan işlem hacmi bu hafta zayıf ve son saatte endekste işlem hacmi 16 milyarda.

Bugün endekste en çok değer kazanan ilk üç hisse Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:LINK), İşbir Holding A.Ş. (IS:ISBIR) ve Vontobel Financial Products GmbH Leva Fissa 7X Short su Cacao olurken en çok düşen ilk üç hisse ise Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. (IS:UZERB), Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:TKURU) ve Türkiye İş Bankası (IS:ISCTR) A.Ş. Class A (IS:ISATR).

Hafta başında rekor kıran endeks, yarın yapılacak PPK evvelsi yükseliş yaşarken USD/TRY  kuru ise 7,70 bölgesinde yatay seyir izliyor. 400 bp altına gerileyerek Mart sonrası en düşük seviyeye inen Türkiye CDS 5 Yıllık USD ise 400 bp üstünde.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.