BIST 100 Endeksi’ndeki rekor yükseliş devam ediyor

0

Investing.com –  BİST 100 rekor kırmaya devam etmekte.

Ekonomi kanadında yapılan değişim, reform açıklamaları ve TCMB’nin politika faizini piyasa fonlamasına yükseltmesiyle rekor düşük düzeyden yükselişe geçen TL varlıklardaki iyimserlik borsada da tesirini gösterdi. 9 Kasım haftasında rekor kıran endeks, geçen hafta da rallisini sürdürdü ve yeni işlem haftasında da primli başladı.

Bugün BİST 100 1.336 puana çıkarak rekor kırmasının sonrasında %1’e yakın primli işlem görüyor. Endekste işlem hacmi günün ilk yarısında 17 milyar üstünde ve Kasım ayındaki yükseliş ise %20’ye yaklaştı.

BİST Bankalar Kasım ayı içindeki yükselişi %30, BİST 30 Kasım ayı getirisi %21.

TÜİK’in Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları Ekim raporuna göre, BIST, Ekim ayında TÜFE bazında %3,64 getiri sağlarken yıllık bazda %0,47 kaybettirmişti. Kasım ayındaki ralli ile birlikte endeksin yıl içi getirisi de pozitif seviyeye geçti.

Ekim ayında aylık bazda en çok kazandıran yatırım aracı olan altın ise Kasım’da son üç ayın en düşük seviyesine gerileyerek sert kayıp verdi. Altınla birlikte euro ve dolar da son ayda yatırımcısına kaybettirdi.

Kasım ayının 3. İşlem haftasının ilk gününde borsa rekor tazelemeye devam ederken bankacılık tarafında ise düşüş var ve günlük bazda en çok kazandıran ilk üç hisse: Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:KARTN), Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi A.Ş. (IS:SUMAS), Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. (IS:EGEEN), en çok düşen ilk üç hisse: Türkiye İş Bankası (IS:ISCTR) A.Ş. Class A (IS:ISATR), Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. (IS:UZERB) ve Marka Yatırım Holding A.Ş. (IS:MARKA).

Yazar: Deniz Engin

Leave A Reply

Your email address will not be published.