Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

0

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bu yazımızda sıklıkla karşınıza çıkan herkesçe merak edilen bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgiler derledik ayrıca ülkemizde 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle kanunlaşan zorunlu bireysel emeklilik nedir sorularına da cevap vereceğiz.

Türkiye’de 1 Ocak 2013 tarihi ile bireysel emeklilik sistemi (BES) sisteme üye sigorta ve finans kuruluşlarının katılımı ile güçlü bir yapıya kavuşturulmuş ve de %25 lik gelir vergisinden desteklenme imkanı ile bireylerin bu fonlarda yaptıkları birikimler devlet tarafından da desteklenmeye başlanmıştır.

Zira bireysel emeklilik sisteminin ve bireysel emeklilik fonlarının kişileri sisteme dahil ederken kullandığı en can alıcı silahları bu %25’lik devlet desteğidir.

Bu destek sayesinde bireysel emeklilik sisteminin fon oluşturma hacmi ve banka faizi vb diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında getirisi önemli oranda avantajlı hale gelmiştir.

Bireysel Emeklilik Zorunlu Mudur?

1 Ocak 2017’den itibaren çıkarılan zorunlu bireysel emeklilik kanunu ile 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar zorunlu olarak BES sistemine dahil edilmektedir. Ancak sistemde kalıp kalmamak yine çalışanların kendi tasarrufundadır ve istedikleri taktirde sisteme dahil edildikleri zamandan 2 ay sonrasına kadar ödedikleri tüm parayı geri alarak sistemden çıkabilmektedirler.

2018 yılı itibariyle Türkiye BES sistemindeki katılımcı sayısı 7 milyona yaklaşmış, biriken fon miktarı ise 70 milyar TL’yi geçmiş durumdadır. Bireysel emeklilik sisteminin Türkiye’de henüz çok başlangıç aşamalarında olduğunu özellikle Batı Avrupa ülkelerinde geçmişinin yüzyıllara dayandığını söylemek gerekir.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

BES sisteminin üyelerine sağladığı temel avantajlar şunlardır:

  • Ödemelerinde %25’lik devlet katkısı sağlaması. Başka bir deyişle her 100 liralık birikim için 25 lira da devletten destek alırsınız. Ancak katkı oranı yıllık asgari ücretin %25’i ile sınırlıdır.
  • Ödemelerin aylık, 3 aylık, 6 aylık veya 12 aylık dönemlerde yapılabilmesi
  • Ödemelerine istediğiniz zaman ara verebilirsiniz
  • Sistemden istediğiniz zaman yasal kesintiler yapıldıktan sonra çıkabilirsiniz
  • Ödemeleriniz tamamlandığında aylık maaş şeklinde veya toplu para olarak birikimlerinizi geri alabilirsiniz
  • Çeşitli yatırım araçlarının risklerini almadan birikimlerinizi BES sisteminin fonlarında değerlendirebilirsiniz
  • Birikimlerinizi hem sisteme iriş yaptığınız sigorta kurumundan em de e-devlet uygulamaları üzerinden takip edebilirsiniz
  • Yatırımlarınız %100 devlet güvencesi altındadır
  • Sisteme girişte asgari limitlerle sınırlı olmakla birlikte ödeyeceğiniz toplu başlama tutarının %25’i kadar ayrıca devlet katkısı alırsınız
  • Bireysel emeklilik sistemi kapsamındaki fonlar bireysel birikimlere değil fonun toplam büyülüğüne göre faiz getirisi elde eder. Dolayısıyla sisteme üye olarak düşük miktardaki birikimleriniz için yüksek fonlara verilen yüksek faiz getirilerinden elde etme şansınız olur.

Bireysel Emeklilik Kazançlı Mıdır?

Bireysel emeklilik sisteminin kazançlı olup olmadığı bireylerin yapabileceği alternatif yatırımlara bağlı olarak değişmekle birlikte aylık düşük birikimlerle yapılacak uzun vadeli yatırım araçları arasında BES açık ara öne çıkmaktadır. Bu sebeple kişiler bireysel emeklilik nedir faydaları nelerdir sorusuna cevap ararken söz konusu birikimlerini alternatif yatırım araçlarında değerlendirseler ne kadar birikim yapabileceklerini de göz önüne almalıdır.

Bireysel Emeklilik sisteminin kazancını örneklemek gerekirse örneğin 18 yaşında bir kadın çalışanın aylık 200 TL’lik ödemeler ile sisteme giriş yapması halinde 65 yaşında emekli olduğundan toplam 261.000 TL birikime sahip olacak bu birikimin 54.000 TL’lik kısmı ise tamamıyla devlet tarafından destek olarak sağlanmış olacaktır.

Benzer hesaplamaları internette bankaların ve sigorta firmalarının bireysel emeklilik hesaplama programları ile siz de kendi yaş, emeklilik durumu ve birikim tutarınıza göre hesaplayabilir, BES sistemine üye olarak ne kadar birikim yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.