Biden’ın ABD Hazine Bakanlığı görevine Fed’in önceki başkanı Yellen’ı aday göstermesi bekleniyor

0

Trevor Hunnicutt / David Lawder

WILMINGTON,Delawere/WASHINGTON, 24 Kasım (Reuters) – ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ın, Hazine Bakanlığı görevine ABD Merkez Bankası’nın (Fed) evvelki başkanı Janet Yellen’ı aday göstermesi bekleniyor.

Yellen, bu göreve seçilmesinin kesinleşmesi durumunda 231 yıldır bu göreve getirilen ilk kadın olacak. İşinde uzman bir ekonomist ve işgücü piyasası uzmanı olan Yellen Büyük Buhran’dan bu yana en sert krizden ülkeyi çıkarmaktan sorumlu olacak.

Biden’ın Demokrat destekçileri tarafından teyit edilen bu adımla Hazine’nin odak noktası yükselen ekonomik eşitsizlikle ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için ilerici çabalara kayacak ve Trump yönetiminin salgın evvelsinde vurguladığı vergileri düşürme ve finansal düzenlemeleri gevşeten yaklaşımından uzaklaşacak.

74 yaşındaki Yellen, Biden’a onlarca yıllık ekonomik politika deneyimi getiriyor ve Kongre, ülkeler arası finans yetkilileri, ilericiler ve iş dünyası tarafından saygı görüyor. Koronavirüs salgınının tahribat yarattığı ekonomiyi canlandırmak için mali harcama musluklarının açılması çağrısında yer alan Yellen Hazine, Fed ve Beyaz Saray Ekonomi Danışmanları Konseyi’ne başkanlık edecek ilk kişi olacak.

Biden’ın geçiş ekibinin sözcüsü konuya yönelik açıklama yapmadı. Telefonla ulaşılan Yellen de açıklama yapmadı.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Birsen Altaylı

Leave A Reply

Your email address will not be published.