Biden’dan baskı sinyali!

0

AB’nin ABD Büyükelçisi Stavros Lambrinidis, ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ve Fransa’nın eski AB işleri bakanı Nathalie Loiseau ile beraber Yunan Avrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) tarafından organize edilen bir konferansta konuşan Carpenter, Biden’ın Türkiye’ye yönelik nasıl bir politika izleyeceğinin sinyallerini verdi.

ELIAMEP’in konferanstan sonra yayınladığı bültene göre Carpenter, Türkiye’nin Doğu Akdeniz, Libya, Dağlık Karabağ politikalarının ve Rus yapımı S-400’leri almasının “sorumsuzca” olduğunu ifade etti. Carpenter, bu davranışların bir NATO müttefiki için “uygun olmadığı” değerlendirmesinde bulundu.

Carpenter, ABD’in Avrupa ile beraber Türkiye’ye baskı uygulayabileceğini ifade ederken, “Türkiye sırtını açık ekonomiye yaslıyor, bu bize Türkiye’ye karşı avantaj sağlıyor” diye konuştu. Bunun yanı sıra Biden’ın danışmanı, Türkiye’ye yaptırım uygulamadan ve ekonomisini çökertmeden baskı uygulamayı tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Carpenter, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye ile gümrük anlaşmasını geliştirme müzakerelerini durdurma fikrine de katılmadığını sözlerine ekledi.

ABD, Almanya ve Fransa’nın birlikte çalışması gerektiğini dile getiren Carpenter, “Türkiye hepimizin bir arada olduğunu görünce provokatif adımlar atmaktan kaçınacaktır” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.