Biden hiçbir şeyin yetki devrini durduramayacağını söylerken Trump yeni bir dava açacak

0

Simon Lewis / Jeff Mason

WILMINGTON,Del./WASHINGTON, 11 Kasım (Reuters) – ABD başkanı seçilen Joe Biden hiçbir şeyin ABD hükümetinde yetki devrini durduramayacağını söylerken, hali hazırda bazı eyaletlerde seçim sonuçları aleyhine mahkemeye başvuran Başkan Donald Trump bir dava daha açacak.

Trump’ın seçim ekibi, oyların yasal olarak kullanıldığını doğrulanana kadar Michigan eyaletinde Biden’ın kazanan olarak tescilini durdurmak için dava açacağını sözlerine ekledi

Hukuk uzman kişilerı, Trump’ın davasının sonucu değiştirme ihtimalinin çok az olduğunu söylerken eyalet yetkilileri 3 Kasım seçimlerinde mühim bir usulsüzlük olmadığını ifade etti.

Trump destekçileri Pennsylvania’da olası bir aksaklıkla karşı karşıya geldi. Eyalette yürütülen inceleme hakkında bilgi alan Kongre’deki Demokratlara göre, tercih edilen oy pusulalarında değişiklik yapıldığını iddia eden bir tanık bu iddialarını geri çekti.

Trump’ın hile suçlamaları halkın ilgisini çekiyor gibi görünmüyor. Reuters/Ipsos anketine göre, Cumhuriyetçilerin yarısından fazlası dahil olmak üzere ABD’lilerin ortalama %80’i Biden’ı kazanan olarak kabul ediyor.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Can Sezer)

Leave A Reply

Your email address will not be published.