Berat Albayrak’ın istifa haberi sonrası dolar sert düştü

0

Piyasalar yeni haftaya ekonomi cephesinden gelen iki haberin etkilerini izleyerek başlayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın resmi Instagram hesabından istifa ediyorum açıklaması yayımlandı.

Albayrak’ın istifa ettiğine ilişkin resmi açıklama hala yapılmazken, AKP milletvekillerinin açıklamaları istifayı teyit etti. Geçtiğimiz haftayı 8.50’nin üstünde kapatan dolar kuru, ülkeler arası piyasalarda haftaya 8.35 seviyesinden başladı.

DOLAR 8.3592(%-1.85)

 EURO 9.9369(%-1.79)

ALTIN 527.688(%-1.32)

Yabancı ajanslar da haberi bakanlık yetkililerine dayandırarak doğrulattıkları yönünde haberler yayımladı. AKP kurmayları son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği yönünde yorumlar yayınladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 16.00’da AKP’nin Merkezi Yürütme Kurulunu toplayacak. Toplantıdan ne yönde bir karar çıkacağı yakın zamandan izlenecek.

YENİ BAŞKAN AĞBAL’IN İLETİLARI TAKİP EDİLECEK

Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Murat Uysal görevden alınarak yerine eski maliye bakanı Naci Ağbal getirildi. Ağbal’ın piyasaya vereceği ilk iletilar yakın zamandan takip edilecek.

Yeni başkan Naci Ağbal görevi Murat Uysal’dan devraldı.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre görevi cumartesi günü Uysal’dan devralan Ağbal, pazar günü banka genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Pazar günü yapılan toplantıya Türkiye Bankalar Birliği yönetiminde yer alan bankaların genel müdürlerinin katıldığı bilgisine ulaşıldı.

TL SERT DEĞER KAYBETTİ

TL’nin dolar karşısındaki son 3 yıldaki değer kaybı %55 civarında. Bu verilere göre 22 gelişmekte olan para birimi değerlendirildiğinde TL açık ara en çok değer kaybeden para birimi konumunda. TL’nin bu yılki kaybı ise %30.

TCMB’de beklenmedik biçimde yaşanan başkanlık değişiminin TL’deki değer kaybı ve son günlerde bir çok adım atılmasına karşın bunlardan sonuç alınamaması neticesinde gerçekleştirildiğini söyleyen yetkililere göre, maliye eski bakanlarından olan Naci Ağbal’ın başkanlık görevine gelmesi daha güçlü bir başkan imajı çizilmesini sağlayacak.

Merkez Bankası eylül ayında piyasaları şaşırtan faiz artışı sonrasında ekimde ise piyasa tahminlerinin aksine politika faizini %10.25’te sabit tutmuştu.

TCMB politika faizini sabit tutmasına karşın piyasaya uyguladığı faiz oranını %14.75’e kadar yükselerek likidite adımlarıyla sıkılaştırma yapmıştı. Albayrak ise TCMB’nin yeni sıkılaştırma yapabileceği iletiının sonrasında bu hafta döviz kurunda beklentinin çok üstünde bir dalgalanma yaşanmadığını, dolara müdahalenin de hala düşünülmediğini sözlerine ekledi

Albayrak, dövizi faiz üstünden baskılamanın mümkün olduğunu lakin faizi yükseltmenin üretimi düşüreceği ve istihdamda azalma yaratacağı kaygısiyle bu yönteme başvurmadıklarını sözlerine ekledi

Rekabetçi TL söylemiyle beraber son iki yıl başta olmak üzere son günlerde uygulanan politikalar yabancı yatırımcıların portföylerinde sert azalışların yanında kamunun 2019’dan beri 130 milyar dolara yaklaşan döviz arzı ile neticelendi.

Bunun yanısıra TL’nin getirisini yeterli görmeyen lokallerde önemli bölümü altın olmak üzere yabancı para mevduatlarını bu yıl 27.4 milyar dolar artırmış durumda.

Yabancı yatırımcılar Türk hisse senetlerinde yılbaşından beri 5.8 milyar dolar satış yaptı. Yıllarca TL cinsi iç borçlanma piyasasında %20-25 kilograma sahip yabancılar bugünlerde bu oranı %3’lere kadar düşürmüş durumda. DİBS’de bu yıl yabancı çıkışı 7.6 milyar dolar.

ALTIN

Ikon Menkul tarafından hazırlanan altın analizinde ABD seçimlerini takip edildiği geçen hafta ons altının 1877 dolar seviyelerinden 1950 bandına yükseldiği belirtilerek, “Teknik açıdan bakıldığında, içerisinde seyrettiği daralan üçgenin ve mavi yükselen trend çizgisinin üzerine kıran Ons Altında yükseliş eğiliminin devam etmesi halinde 1970 ve 1991 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Diğer yandan olası yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 1930 ve 1900 seviyeleri destek oluşturabilir. Destekler 1930-1900-1878, dirençler 1970-1991-2015 dolar” denildi.

BORSA

Yapı Kredi Yatırım tarafından hazırlanan teknik analizde geçen hafta 1,152 direncinin aşılmasıyla onaylanan yukarı hareketin sonrasında, piyasada %7.15 oranında değer artışı gerçekleştiği belirtilerek, “Global piyasalarda yaşanan olumlu havanın desteklediği yukarı hareket içerisinde, 1,175 seviyesinde yer alan ara hedef noktası yukarı geçildi. Haftaya başlarken 1,175 seviyesini destek olarak izlediğimiz piyasada, bu nokta üstünde endeksin alım eğilimini sürdüreceğini düşünüyoruz. Bu durumda piyasada ilk aşamada 1,200 olmak üzere 1,225, 1,250 ve 1,300 seviyelerinin hedefleme potansiyeli korunacaktır. Kısa vadeli teknik resmin 1,152 üstünde oluşturduğu olumlu hava şu aşamada korunuyor. Bu kapsamda yükseliş yönündeki pozisyonlar için stop loss noktası olarak 1,175 desteğinin alınmasını öneriyoruz. Bu seviye üstünde ise yön yukarı.” ifadelerine yer verildi.

DOLAR

Ikon Menkul tarafından hazırlanan notta şu ifadelere yer verildi:
Geçtiğimiz hafta 8.5793 ile tarihi rekor seviyesini tazeleyen dolar/TL yeni haftaya %1,5’un üstünde düşüşle 8.36 seviyelerinden açılış yaptı. Bu düşüşle geçtiğimiz hafta üstünde tutunduğu 8.3833 desteği altına kıran paritede düzeltmenin sürmesi halinde 8.3374 ve 8.2540 seviyeleri destek oluşturabilir. Yukarıda ise 8.4462 ve 8.5054 seviyeleri direnç oluşturabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.