Banka Kredisi Alabilmek İçin Kredi Notu Aralıkları

0

Banka Kredisi Alabilmek İçin Kredi Notu Aralıkları

Kredi çekmek için belirlenen kredi puanları aracılığı ile bankalar kredi verme işlemini yapmaktadır. Kredi veren bankalar alınan kredinin geri ödenmesine odaklanmaktadır bu sebep ile kredi puanı ve aylık düzenli gelir olması onay almak için önemli etkenler arasındadır. Kredi notu aralıkları 5 ayrı gruba ayrılmakta ve bu beş gruba göre değerlendirme yapılmaktadır. Kredi almak isteyen kişilerin kredi notlarını yükseltmeleri kendileri için faydalı olacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar tarafından belirlenen bir puan aralığıdır. Bu puan aralığı kredi notu alıp alamayacağınızı ve alacak iseniz kefile ya da ipotek yapılmasına gerek olup olmadığı belirlemektedir. Kredi notu aralıkları 5 kategoriye ayrılmaktadır ve kategorinin farklı özellikleri ve puan aralıkları bulunmaktadır. Kredi notu düşük olan kişiler, bankalar için riskli grubu oluşturur ve genellikle kredi başvuruları onaylanmaz. Ancak günümüzde kredi notu düşük ola kişilere hatta kara listede yer alan kişilere dahi kredi imkanı tanıyan bankalar bulunmaktadır.

Kredi Notu Aralığı Kaç Olmalıdır?

Kredi alacak kişilerin kredi notu en az 1100’den başlaması gerekmektedir. Bin yüz puanın altındaki notlara genellikle kredi verilmemektedir ve bu gruplar riskli grup olarak nitelendirilmektedir. En düşük 1100 puan ve en yüksek 1900 puan aralığında bir nota sahip olan kişiler rahatlıkla kredi alabilmektedir. Ancak kredi notunun çok yüksek olması da kredi başvurusunun onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Düzenli bir gelire sahip olmak ve daha önce kara listeye girmemiş olmak da kredi onayını etkileyen unsurlardır.

Kredi Notu Aralıkları

Kredi notu aralıkları beş gruba ayrılmaktadır ve bu beş gruba göre riskli ve iyi olarak isimlendirilmektedir. Kredi notlarına göre krediler isimlendirilmiştir ve bu kredi puan aralıklarına bağlı olarak bulunduğunuz konumu öğrenebilirsiniz. Kredi notu kaç olmalı 2018 merak edenler için kredi notu az riskli gruptan başlamalıdır. Kredi notu aralıklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Az Riskli Grup: 0 ile 699 puan aralığına sahip olan gruptur.
  • Orta Riskli Grup: 700 puan ile 1099 puan aralığına sahip olan gruptur.
  • Az Riskli Grup: 1100 ve 1499 puan arasında olan gruptur.
  • İyi Olan Grup: 1500 ve 1699 puan arasında yer alan gruptur.
  • Çok İyi: 1700 puan ile 1900 puan aralığında yer alan gruptur.

Kredi Notu Açıklamaları: En Riskli Grup

Kredi notu aralıkları arasında 0’dan başlayarak 699 puan arasında gruplandırılan en riskli gruba genellikle kredi verilmemektedir. En riskli grubun kredileri onaylanacak ise ipotek ile birlikte 2 kefil istenmektedir. Kefillerden birinin memur olma zorunluluğu bazı bankalarda bulunmaktadır anca çoğu bankada memur zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kredi Notu: Az Riskli

Az riskli grup genellikle memurlardan ve orta halli olarak tabir edilen kesimi içine almaktadır. Orta halli gruba kredi veren birçok banka bulunmaktadır ancak çoğu durumda 1 kefil istenmektedir.

Kredi Notu Çok İyi Olan Grup

Kredi notu çok iyi olan grup 1700 ile 1900 puan arasında yer almaktadır ve bankalar ön başvurularını hızlı bir şekilde onaylamaktadır. Bankaların en güvendiği kredi notu aralığı çok iyi olan gruptur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.