Banka Kredileri Devredilebilir Mi?

0

Banka Kredileri Devredilebilir Mi?

Banka kredisini devretme gibi bir işlem yapmak istediğinizde, bankalar böyle bir duruma izin vermemektedir. Bu tarz bir devir işlemi yalnızca bankalar arasında, borç kapatma kredisi aracılığıyla yapılabilmektedir. Bankalarda oldukça uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle sunulan borç kapatma ya da borç transfer olarak adlandırılan kredi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi devri nasıl yapılır? sorusu bankalara olan borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayan kişiler tarafından merak edilmektedir. Başka bir kişiye borcun devir işlemi yerine borç kapatma kredisi ile bankalar arası transferler yapılmaktadır. Bu krediden faydalanabilmek için kredi notunuzun yüksek olması oldukça büyük önem taşımaktadır. Borcunuzu transfer edeceğiniz bankadan alabileceğiniz faiz oranı, mevcut kredinizde uygulanan faiz oranından daha yüksek olmaktadır.

Konut Kredisi Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kredi borcunun başka bir kişiye devredilmesi durumuna bankalar olumlu yaklaşamasa da bu durum çekilen kredinin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Konut kredilerinde devir işlemi yapılabilmektedir. Konut kredisi çekilirken satın alınan konut, banka tarafından ipotek edilmektedir. İpotek karşılığı kredi kullanımı söz konusu olduğu için konut kredisi devir işlemleri yapılabilmektedir. Konut kredisi devir işlemleri için yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • Söz konusu konutun tapusu, krediyi devralacak kişinin üzerine devredilmelidir.
  • Tapu devretme işleminden iki taraf arasında anlaşma yapılmalıdır. Bu anlaşma kapsamında konut kredisi sahibi olan kişinin borcunu, evi yeni alan kişi kapatmalıdır. Böylece konutun üzerindeki banka ipoteği kalkacaktır.
  • Konutu satın alacak olan kişi bu tutarı ödemek için kredi çekebilir.

Evin başka birine satılmasının yanı sıra konut kredisi borç sahibi olan kişi, başka bir bankadan borcu tutarında kredi çekebilmektedir. Bu sayede konut kredisini ödeyerek, ipoteği kaldırabilir ve evin satışını bu şekilde gerçekleştirebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Devir İşlemleri Yapılabilir mi?

Kredi kullanımında ihtiyaç kredisi kullanan bir kişi bu kredinin borç devrini bir başkasına yapması durumu bulunmamaktadır. İhtiyaç kredisi devretme mümkün olmadığı için borç sahibi olan kişiler borç tutarını vade süresi bitimine kadar ödemek zorundadırlar. İhtiyaç kredisi sözleşmelerinde kredinin geri ödemelerinin sadece krediyi çeken kişi tarafından yapılacağı ve devir asla hakkının olmadığı maddesi yer almaktadır.

Gelir belgesi olmayan veya kredi notu düşük olan kişiler kendi adlarına kredi çekmekte zorlandıkları için tanıdıkları aracılığı ile kredi çekme işlemini gerçekleştirebilirler. Bu durumlarda kredi geri ödemelerinde zorluk yaşanabilmektedir. Bankanın muhatabı kredi çeken kişi olduğu için yaşanan bu durumda kredi çeken kişinin kredi notu olumsuz olarak etkilenmektedir.

Kredi çekerek mağduriyet yaşayan kişiler bu durumda haklarını kanuni yollardan arayabilirler. Bu süreç içersinde kredi mağduru kişinin haklılığını ispat ederek hakkını alması için çektiği kredinin başkası adına çekildiğini ispat etmesi gerekir. İspatı yapılamayan durumlarda çıkan her türlü karar bankanın lehine olur.

Şekerbank Borç Transfer Kredisi

Diğer bankalarda bulunan bireysel kredi ve kredi kartı borçlarınız için Şekerbank’tan kredi çekebilirsiniz. 100 bin TL’ye kadar kullanabileceğiniz borç transfer kredisine, 3 ila 48 ay vadeli seçeneklerle başvurabilirsiniz. Çekeceğiniz kredi tutarının binde 5’i oranında kredi tahsis ücreti ödemeniz gerekmektedir. %2,30’dan başlayan faiz oranları ile alacağınız kredi ile tüm borçlarınızı Şekerbank’ta toplayarak, uygun vade seçeneklerinden faydalanarak eşit taksitlerle ödeyebilirsiniz.

QNB Finansbank Borç Transferi Kredisi

İhtiyaç kredisi, kredi kartı ve taşıt kredisi borçlarınızı QNB Finansbank’ta toplayarak, tek bir ödeme kredi ile ödemelerinize devam edebilirsiniz. 48 aya varan vade seçenekleri ve esnek ödeme imkanlarıyla borçlarınızı QNB Finansbank’a devredebilirsiniz. %1,79’dan başlayan faiz oranlarından faydalanabilirsiniz. Başvuru ve detaylar için QNB Finansbank şubelerine gidebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.