Babacan: “Mevcut kötü durumun sorumlusu Cumhurbaşkanıdır”

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gazeteci Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalına konuk olarak gündemi değerlendirdi. Babacan şu ifadeleri kullandı:

Son zamanlarda yaşadıklarımız, Türkiye’deki Partili Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ve zihniyetinin iflas ettiğini gösteriyor. Bu basit bir istifa olayı değil. Bir bakanın sosyal paylaşım sitesi hesabından ayrılacağını açıklaması, 24 saat süresince açıklama gelmemesi, pek çok medya kuruluşunun üstünde baskı hissedip adeta sinyal beklemesi ülkemizin ne hale düştüğünü çok net gösteriyor.

Bakan yok, Cumhurbaşkanının ağzına bakan kadro var

Bu yeni sistemde bakanların, komisyon başkanlarının, Merkez Bankası Başkanının gücü ve tesiri eskisi gibi değil. Yetki tek bir kişinin elinde. O kişi talimat vermeden kimse yerinden oynayamaz. Bakan, bakan diyoruz ama şu anda Cumhurbaşkanı’nın ağzına bakan bir kadro oluşmuş durumda.

Takım 5-0 gerideyken uzatmalarda oyuncu değiştiriyorlar

Maçı 5-0 kaybeden bir takım düşünün. Hakem dört dakika daha uzatma verir. Şu andaki yalnızca bir uzatma zamanıdir. Oyuncu değiştirelim, uzatalım… 5-0 yeniksin, bu maçın dönmesi mümkün değil.

Nihai sorumluluğun kimde olduğu bellidir

Resmi Gazete’de paylaşılan kararnamede, “görevden affını dileyen” ve “af talebi kabul edilen” ifadeleri geçiyor. Akrabalık boyutu kararnamenin diline bile yansıyor. Burada nihai sorumluluk kimde? En yakın akrabasını göreve getiren kim? Partili Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde Merkez Bankasını da Bakanı da nihayetinde yönlendiren, Cumhurbaşkanı’nın kendisidir. Nihai sorumluluğun kimde olduğu bellidir.

Hava eksi 20 dereceye düşmüş, günlük güneşlik” diyorlar

Çarşı pazar dolaşıp evine üç-beş ürün alan herkes gerçek enflasyonun ne olduğunu görüyor. Esnaf görüyor. Soğuktan titriyor. Hayat pahalılığında şartlar kış şartları. İstediğiniz kadar “Hava ne güzel, üşümemeniz gerekiyor” deyin. Dışarıda hava -20 dereceye düşmüşken, kişilera “Merak etmeyin, hava 20 derece, günlük güneşlik” diye anlattığınızda ikna etmek çok zor.

Birbirinden vahim iki senaryo

Cumhurbaşkanı, “Ekonomi pik yapıyor” dedikten 2 ay sonra Merkez Bankası Başkanını değiştirdi. İlgili bakan istifa etti, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanlığındaki ekonomiyle ilgili birimler dahil değişiyor. Burada iki senaryo var:

Birinci senaryo; bu ters tablodan gerçekten haberi yok, ona bambaşka tablolar sunuluyor. Öyleyse hep birlikte kaygılenmeliyiz. İkinci senaryo; olan biteni biliyor ama vatandaşlara farklı anlatıyor. Bu da bir başka vahim tablodur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.