Avrupa’da otomobil satışları Ekim’de %7,1 düştü

0

BERLİN, 18 Kasım (Reuters) – Avrupa’da otomobil satışları, bir ay evvelki hafif yükselişin sonrasında Ekim’de Avrupa’da ikinci dalga koronavirüs vakalarını kontrol altına alabilmek için sosyal kısıtlamaların getirilmesiyle düştü.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) verilerine göre Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nde (EFTA) yeni otomobil satışları Ekim’de geçen yılın aynı ayına göre %7,1 düşerek 1,13 milyona geriledi.

AB’nin beş büyük pazarı da daralma kaydetti. İspanya ve Fransa’da sırasıyla otomobil satışları %21 ve %9,5 düşerken, İtalya, Almanya, İngiltere’de sırasıyla satışlar %0,2, %3,6 ve %1,6 düştü.

Volkswagen Group VOWG_p.DE ve PSA’nın PEUP.PA satışları Ekim’de sırasıyla %7,5 ve %5,3 düşerken, Renault ‘nun RENA.PA %0,5 ile hafif yükseldi.

BMW BMWG.DE satışları Ekim’de %11,8 azalırken, rakibi Daimler ‘in DAIGn.DE satışları %7,2 düştü.

Avrupa hükümetleri talepteki sert düşüşle salgından ters etkilenen otomotiv sektörünü kurtarmak için çalışıyor.

Almanya dün iklim dostu araçların üretimini ve geliştirilmesini desteklemek için 3 milyar euro ayıracağını açıkladı. yeni araç satın alması için verilen teşvikleri uzatırken, İtalya hükümeti sektörü desteklemek için yüz milyonlarca euro kaynak ayırdı.

Haberi bildiren: Riham Alkousaa
Haberi çeviren: Berna Suleymanoglu
Redaksiyon: Can Sezer

Leave A Reply

Your email address will not be published.