Avrupa’da kışa girilmesiyle COVID-19 vakaları keskin arttı, hayatını kaybedenleri sayısı 300.000’i aştı

0

Shaina Ahluwalia / Anurag Maan / Roshan Abraham

11 Kasım (Reuters) – Avrupa’da COVID-19 sebebiyle Reuters hesaplamalarına göre 300.000’den çok kişi yaşamını yitirdi. Yetkililer yeni bir aşının etkili olduğunun açıklanmasına rağmen kışa girerken ölümlerin ve enfeksiyonların artmaya devam edeceğinden kaygı ediyor.

Dünya nüfusunun yalnızca %10’una sahip olan Avrupa, dünya çapında koronavirüs sebebiyle yaşanan 1,2 milyon can kaybının hemen hemen dörtte birini oluşturuyor ve bazı zaman iyi donanımlı hastaneleri bile koronavirüs salgını bu sebeple oluşan baskıyı hissediyor.

Avrupa’da bu yılın başlarında geniş çaplı tecrit önlemleriyle salgın üstünde kontrol sağlandıktan sonra, yazdan bu yana vaka rakamları arttı. Hükümetler hastalığın yayılmasına aracı olan sosyal ilişkileri sınırlamak için ikinci bir dizi kısıtlama talimatı verdi.

Avrupa toplamda 12,8 milyon vaka bildirilirken koronavirüs sebebiyle ortalama 300.114 kişi yaşamını yitirdi. Geçen hafta, bir evvelki haftaya göre %10 artışla günde 280.000 vaka görüldü ve bu, küresel olarak bildirilen tüm yeni enfeksiyonların yarısından fazlasını oluşturdu.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Can Sezer

Leave A Reply

Your email address will not be published.