Avrupa Piyasaları, Trump’ın Liderlik Değişiminin Önünü Açmasıyla Yükseldi

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Koronavirüs aşısıyla ilgili gelişmelerin yarattığı coşku devam edip ABD’deki güç değişimindeki belirsizliğin ortadan kalkmaya başlaması ile Avrupa borsaları Salı günü yüksek açılacak.

DAX %0,5 yükselirken CAC 40 %0,7 ve FTSE 100 %0,3 artış yaşadı.

Pazartesi günü Merkezi Yönetim Teşkilatı başkanı Emily Murphy, üç haftanın sonrasında brifing verebileceğini ve görevine geçmesini kolaylaştıracak fonlamaya erişebileceğini söyleyerek Joe Biden’in başkanlık seçiminin kazananı olduğunu fiilen kabul etti.

Başkan Donald Trump, bunu onayladığıyla ilgili tweet atarak savaşmaya devam edeceğine söz vermiş olsa da sonucu kabulleneceğini ortaya koydu.

Dünyanın en büyük ekonomisindeki iktidar değişiminin sorunsuz olup olmayacağına dair belirsizlik, 3 Kasım seçiminden bu yana piyasalara baskı yaratıyordu.

Bu sayede son zamanlarda hakim olan etken, Covid-19 aşısıyla ilgili gelişmeler oldu. Pazartesi günü AstraZeneca (NASDAQ:AZN), belirli dozlarda kendi aşısının %90’a kadar etkinlik gösterdiğini sözlerine ekledi Bu, Pfizer (NYSE:PFE) ve Moderna’nın (NASDAQ:MRNA) benzer olumlu gelişmeler paylaşmasının sonrasında olası üçüncü aşı.

Pazartesi günkü PMI verileri, ekonomiye büyük bir zarar geldiğini göstermiş olsa da Avrupa’da bazı hükümetler, son karantinaları gevşetmeye başladı bile.

Almanya’nın üçüncü çeyrek GSYH raporu, evvelki çeyrekte görülen %9,7’lik tarihî düşüşün sonrasında %8,4 büyüme gösterdi lakin en çok ilgi çeken, seansın sonlarında yayınlanacak olan Kasım ay Ifo iş iklimi endeksi olacak büyük bir olasılıkla. Koronavirüsle mücadele için ay süresince yapılan kısıtlamalar düşünüldüğünde 92,7 puandan 90,1’e düşüş bekleniyor.

Salı günü petrol fiyat aralıkları artış yaşamaya devam etti. Covid-19 aşısı ile ilgili gelmeye devam eden , petrol talebinde makul bir toparlanmaya işaret ettikçe Brent, Mart ayından beri görmediği seviyelere yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ham petrol arzı verileri bugün yayınlanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %1,3 yükselişle 42,62 dolar olurken Brent %1,1 artarak 46,55 dolardan işlem gördü. Her ikisi de geçen hafta %5 üstünde artış yaşadıktan sonra Pazartesi günü %2 civarı daha kazandı.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,6 düşüşle 1.826,70 dolara inerek dört ayın en zayıf seviyesinde olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1851’den alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.