Avrupa Piyasaları Biden Zaferi ile Yükseldi; Infineon Parlıyor

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Joe Biden ABD başkanlık seçiminde zafer elde ederek finans piyasalarını aylardır sarsan belirsizliği bitirdikten sonra Avrupa piyasaları Pazartesi günü güçlü artışlar yayınladı.

DAX %1,9 yükselirken CAC 40 %1,6 ve FTSE %1,4 kazandı.

Demokrat adayı Joe Biden, ABD başkanlık yarışını kazanmak için gereken 270 delegeye, Pennsylvania’yı kazanarak Cumartesi günü ulaştı ve sıkı ve hararetli bir yarışı bitirmiş gibi görünüyor.

28 yıl içinde görevde olup da yeniden seçilemeyen ilk Başkan Donald Trump, şuana dek kabullenmese de şuana dek mahkemelerde ilgi çekmeyen kanıtlanmamış oy sahtekarlığı iddialarıyla sonuçları tersine çevirmekte zorlanacak.

Cumhuriyetçiler Senato’nun kontrolünü elinde tutmuş görünüyor lakin nihai durum, Ocak ayında Georgia’da yapılacak ikinci tur seçimlere kadar netleşmeyebilir.

Biden “özellikle sağlık bakım, eğitim ve altyapı projelerine büyük harcama ayırma” sözü veriyor. ING’den James Knightley, “büyük vergi ve düzenleyici değişiklikler de görebiliriz. Bu sayede Kongre Cumhuriyetçilerin elinde olmaya devam ederse bu politikaların çoğunun sulandırıldığını görebiliriz” dedi.

Kurumsal gelişmelerde; Infineon (OTC:IFNNY) %3,4 yükseldi. Pazartesi günkü mali dördüncü çeyrek sonuçlarında görüldüğü üzere gelirin önümüzdeki yıl içinde ortalama %23 artacağını öngörüyor. Bu öngörü, temettülerdeki indirimi gölgede bıraktı.

Societe Generale (OTC:SCGLY) %2,6 yükseldi. Fransız banka, Fransa’da büyük ölçüde yatırım bankacılığı operasyonlarında 640 kişiyi işten çıkarmak da dahil maliyet düşürücü planlarını açıkladı.

Bunun yanı sıra Norwegian Air (OL:NORR) %20 geriledi. Norveç hükümeti, para sıkıntısı çeken havayolu firması için ek mali destek sunmayacağını söyleyerek bir kez daha firması iflasın eşiğine terk etti.

Koronavirüs ve ilişkili seyahat kısıtlamaları, havayolu firmasınin dara düşmesinin esas sebebi.

Avrupa’nın da Brexit’i var; iki taraf arasında bir anlaşmaya varılması için tespit edilen 15 Kasım son tarihi yaklaşıyor. İşletmeler için eşit şartlar sağlamak ve İngiltere’nin balıkçılık yapılan sularına erişim hakkındaki majör ayrışmalar devam etmekte.

ABD başkanlık yarışındaki Biden zaferinin risk iştahını desteklemesi ile Pazartesi günü petrol fiyat aralıkları yükseldi. Yatırımcıların daha büyük bir teşvik paketi beklentisi, kötüleşen salgının talep üstündeki tesiriyle ilgili kaygıleri telafi ediyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %2,3 artışla 37,99 dolar olurken Brent, Cuma günü %4 kayıp yaşadıktan sonra %1,9 yükselişle 40,20 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri %0,3 artışla 1.958,10 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1867’den alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.