Avrupa Hisse Senedi Piyasaları Yüksek; Aşının Verdiği Güven Artıyor

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcılar, uygulanabilir koronavirüs aşılarıyla ilgili ilerlemelere dair iyimserlikle tepki verirken Avrupa borsaları Pazartesi günü yüksek açılıyor.

DAX %1 yükselirken CAC 40 %0,7 ve FTSE 100 %0,8 kazandı.

ABD hükümetinin Warp Speed (Son Hız) adı verilen aşı geliştirme girişiminin başkanı Moncef Slaoui, Pazar günü yaptığı açıklamada, ilk Covid-19 aşı dozlarının 11 Aralık gibi erken bir tarihte mühim bireylere dağıtılabileceğini açıkladı.

Bu gelişme evvelsinde Pfizer (NYSE:PFE) ve Alman ortağı BioNTech, Cuma günü acil durum ruhsatı için FDA’ya başvuruda bulunmuş, aynı gün Moderna (NASDAQ:MRNA) da aşı deneyinin son aşamasına dair pozitif verilerin sonrasında onay almaya yakın olduğunu bildirmişti.

Bunun yanısıra Pazartesi günü, AstraZeneca’nın (NASDAQ:AZN) Oxford Üniversitesi ile ortak geliştirdiği Covid-19 aşısının, hastalara evvel yarım sonra da tam bir doz verildiği takdirde Covid-19 virüsünü önlemede %90’a kadar etkin olduğu bildirildi.

Noel evvelsinde bir aşının dağıtılmaya başlama ihtimali, üretim seviyeleri ile tedarik zincirlerinin küresel talebi karşılayabilmesi için biraz daha zamana ihtiyacı olacağı halde yatırımcıları sevindirdi. Diğer yandan Avrupa ve ABD’de yeni vakalar artmaya ve kamusal hayat üstünde kısıtlamalara yol açmaya devam etmekte.

ING analistleri, “aşıyla ilgili iyimserlik, Avrupa’da gördüğümüz karantinalara ve ABD’de 12 milyonu aşan Covid-19 vakalarına rağmen hissiyatı desteklemeye devam etmekte” dedi.

Covid-19 vakalarındaki artışı durdurmak için pek çok ülkenin uyguladığı son kısıtlamaların Euro bölge ekonomisine verdiği zararın boyutunun göstergesi olarak hizmet ve imalat sektörlerindeki Kasım ayı flaş PMI verileri dikkatle izlenecek.

Kasım ayında Euro bölgesi bileşik üretim endeksinin 50,0’dan 45,8’e düşmesi bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde; Danone SA (PA:DANO) 1 milyar Euro (1,2 milyar dolar) tasarruf ederek kârlılığını desteklemek için 2023’e kadar 2.000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Noel evvelsinde bir Covid-19 aşısının piyasaya çıkabileceğinin mümkün göründüğü haberleri üzerine Pazartesi günü petrol fiyat aralıkları yükseldi. Pozitif hissiyata destek olan diğer gelişme, gelecek hafta toplanacak OPEC+’nın, üretim kesintilerini uzatabileceğine dair umutlar oldu.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %1,1 yükselişle 42,90 dolar olurken Brent %1,3 artarak 45,64 dolardan işlem gördü. Her ikisi de geçen hafta %5 üstünde artış yaşayarak Eylül ayından beri gördükleri en yüksek seviyelere yaklaştı.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,1 düşüşle 1.871,55 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselerek 1,1874’ten alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.