Döviz

Avrupa Borsaları Zayıflıyor; Yatırımcılar Kâr Realizasyonu ile Kendilerini Emniyete Aldı

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Perşembe günü zayıfaldı. Yatırımcılar, efektif aşıların dağıtımında zaman çerçevesinin, hala Covid-19 hastalığına ekonomiye daha da zarar verecek bolca zaman bıraktığı gerçeğini göz önünde bulundurarak kâr realizasyonuna gitti.

DAX %0,7 düşüş yaşarken CAC 40 %0,7 ve FTSE %0,8 geriledi.

Küresel hisse senedi piyasaları, ABD’nin ilaç devi Pfizer’in (NYSE:PFE), Alman ortağı Biontech (NASDAQ:BNTX) ile geliştirdiği aşıyla ilgili pozitif gelişmeleri takiben yükseldi. Lakin Avrupa’da yükselen Covid-19 vaka rakamlarının azalma işareti göstermemesi ile bu iyimserlik sönüyor.

Çarşamba günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Covid-19 aşısına çok erken bir biçimde çok bel bağlandığı hakkında uyardı.

Lagarde ECB Merkez Bankacılığı Forumu’nda, “aşıyla ilgili son gelişmeler yüreklendirici olsa da virüsün hızla yayıldığı ve toplumsal bağışıklık elde edene kadar sıkı kısıtlamaların uygulandığı, tekrarlayan bir döngü ile karşı karşıyayız” dedi.

Perşembe günkü ekonomi verileri, Temmuz-Eylül çeyreğinde İngiltere ekonomisinin %15,5 büyüdüğünü gösterdi – Nisan-Haziran arasındaki %19,8’lik rekor düşüşün sonrasında iyileşti. Lakin Eylül ayındaki büyüme, Ağustos ayındaki %2,1’e göre %1,1 ile yavaşlayarak daha zor zamanların yaklaştığını ortaya koydu.

Kurumsal gelişmelerde; beklenenden daha iyi kâr raporlamasına rağmen Alman mühendislik grubu Siemens (DE:SIEGn) %4,5 kaybederken Deutsche Telekom (OTC:DTEGY), kısa süre evvel birleştiği ABD T-Mobile US (NASDAQ:TMUS) birimindeki üstün performans aracılığıyla kâr rehberliğini yükselttikten sonra %0,8 artış yaşadı.

İngiltere’de lüks moda grubu Burberry (LON:BRBY), mali ikinci çeyrekte satışları hemen hemen pandemi evvelsi seviyelere ulaştıktan sonra fiyat aralıkları yükselteceğini belirttikten sonra %4,4 yükselirken sigortacı ve varlık yöneticisi Legal & General (LON:LGEN), daha çok firmasın bilançosunu güçlendirmeye odaklanacak olan yeni temettü politikasının hayal kırıklığı yaratması ile %2,8 geriledi..

Perşembe günü petrol fiyat aralıkları, olası virüs aşısıyla ilgili gelişmeler ve ABD ham petrol stoklarındaki düşüş sinyallerinin sonrasında yerini sağlamlaştırdı.

Yatırımcılar şimdi OPEC+’nın arz kesintileri sürdürmesini bekliyor. OPEC+, Ocak ayında yapılması planlanan günlük 2 milyon varil üretim artışını tartışmak üzere ay sonunda bir araya gelecek. Bu planın ertelenmesi bekleniyor.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin ham petrol arz verileri de ilgi odağında.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,3 düşüşle 41,34 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 43,69 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de bu hafta %12’den çok artış yaşadı.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 1.865,05 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1787’den alıcılandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu