Avrupa Borsaları Zayıflıyor; Virüs, Görünümün Belirsiz Olmasına Yol Açıyor

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Covid-19’la ilgili pozitif aşı haberlerine rağmen virüs artışı ile mücadele etmek için uygulanan kısıtlamalar nedeniyle ekonomik görüntüye dair temkinlilik arasında Avrupa borsaları Salı günü düşüşte.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 %0,2 ve FTSE %0,3 kaybetti.

Moderna (NASDAQ:MRNA), Pfizer’in umut vadeden deney verilerine ek olarak kendi deneysel Covid-19 aşısının enfeksiyondan %94,5 koruma sağladığını belirttiği Pazartesi günü yatırımcı hissiyatı desteklendi.

Lakin Avrupa’nın pek çok ülkesinde, soğuk kış aylarının kişilerı kapalı mekanlara mecbur bırakması ile bölge süresince yükselen virüsle savaşmak için kısmi karantinalara başvurulmasından dolayı yakın vadeli ekonomik görünüm kasvetini koruyor. Enfeksiyon oranlarını düşürmeye çalışan Almanya, Pazartesi günü üst düzey bir toplantıda yeni kısıtlamalarla ilgili majör kararları büyük ölçüde erteledi. AB’nin planlanmış Toparlanma Fonu ise hiç olmadığı kadar uzak görünüyor. Polonya da milletvekillerinin hibeleri yeterli hukukun üstünlüğü şartına bağlaması sebebiyle veto hakkında Macaristan’a katıldı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Aralık toplantısında yeni aksiyon alacağına dair ipucu verdi bile lakin banka, reel ekonomiyi desteklemek için gerçekten yalnızca ucuz likidite sağlayabilir. Çoğu ihtiyacı mali politikanın karşılaması gerekiyor ve Macaristan ile Polonya’nın 2021-2027 bütçesinin ve 1,8 trilyon Euro değerindeki toparlanma fonunun kabulünü engellemesi ile aksilik yaşandı.

Bunun yanısıra yatırımcılar, aşı üretimi ve teslimatına dair kaygıler arasında ve başta ABD olmak üzere dünya çapında hiç olmadığı kadar hızla yükselen koronavirüs vakaları karşısında durumu tekrar değerlendirmeye başladı.

ABD, Reuters verilerine göre, geçen hafta yeni vaka sayısında 1 milyonu aştı ve Hawaii haricinde her eyalette yeni vakalarda artış olurken 15 Kasım ile biten haftada ölüm sayısı %12 yükseldi.

Kurumsal gelişmelerde; easyJet (LON:EZJ) %4,4 geriledi. İndirimli havayolu firması, salgından dolayı gelirinin darbe alması ile mali 2020 senesinde kayıp yaşadı ve cari çeyrekte gücünün yalnızca %20’si ile çalışacağını sözlerine ekledi Bunun yanısıra temettü ödemesini reddetti.

Bunun yanı sıra Dassault Systemes (PA:DAST) %0,7 yükseldi. Fransız teknoloji ve yazılım firması, Salı günü yeni bir mali tablo çıkararak gelecek birkaç yıl içinde nakit akışında güçlü büyüme öngördü.

Gözler OPEC+’nın mevcut arz kesintilerini sürdürüp sürdürmeyeceğinde olurken petrol Pazartesi günü geriledi.

OPEC+ Salı günü bakanlıklar komitesi toplantısını yapacak ve 30 Kasım ve 1 Aralık’taki bakanlar toplantısında üretim kotalarında değişiklik hakkında tavsiye verebilir.

Grubun, Ocak ayında yapılması planlanan üretim artışını en az üç ay ertelemeyi önereceğine dair beklentiler artıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 41,27 dolar olurken Brent %0,1 azalışla 43,81 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,1 artarak 1.888,90 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1870’ten alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.