Avrupa Borsaları Yükseldi; Gündemde Teşvik Var

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – ABD’deki çatışmalı raporlara rağmen yatırımcılar ek teşvik için beklerken Avrupa borsaları yükseldi. Koronavirüs vakalarındaki artış, küresel ekonomik toparlanmayı tehdit etmeye devam etmekte.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %0,3 ve FTSE %0,4 kazandı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu yılın başında dağıtılan 455 milyar doların yeniden tahsisi arayışı içinde Perşembe günü yaptığı açıklamada Fed’in acil kredi programlarından bazılarının zamanınin 31 Aralık’ta dolmasına izin veren planlarını açıkladı.

Covid-19 salgını sırasında bu, Hazine ile Fed arasında yaşanan ilk ciddi uyuşmazlık işareti olsa da yatırımcılar bu hareketi, yeni yönetim altında yeniden kurulacak programlarla politik bir ilişki olarak gördüğünden sakin tepki verdi.

Hissiyatı destekleyen bir gelişme, Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, yeni bir mali teşvik paketiyle ilgili görüşmeleri tekrar başlatmayı kabul etti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Perşembe günü Avrupa Parlamentosu komitesi önünde konuşurken Aralık ayı için güçlü bir parasal teşvik paketi vaat etti.

Avrupa ve ABD’de yükselen virüs vakaları, pek çok yeni kısıtlama ile neticelendiğından ek bir destek şart. İngiltere’nin sağlık bakanı, virüs eğrisinin düzleşmeye başladığına dair umut verici işaretler olduğunu söylese de ABD’nin California eyaletinde, enfeksiyon artışını durdurmak için yeni bir sokağa çıkma yasağı getirildi ve Hastalık Kontrol Merkezi Amerikalılara, Şükran Günü’nde seyahat etmemelerini sözlerine ekledi

Cuma günü pozitif gelişmeler de oldu. İngiltere’nin Ekim ayı perakende satışları %1,2 yükselerek ülkedeki tüketicilerin beklenenden daha dirençli çıktığını gösterdi.

Kurumsal gelişmelerde Sage (LON:SGE) hissesi %10 üstünde değer kaybetti. İngiltere merkezli yazılım firmasınin kârı, bir Bulut yatırımı daha sonra düşerken kanser nasıl tedavi edileceği Imfinzi’nin daha az sıklıkta, sabit dozda kullanım için ABD’den onay almasının sonrasında AstraZeneca (NASDAQ:AZN) hisseleri %1 yükseldi.

Petrol fiyat aralıkları, OPEC+ üreticilerinin, Kasım sonundaki toplantılarında üretimi en azından 3 ay daha mevcut seviyelerde koruyacağına dair yükselen umutlar üzerine büyük oranda pozitif geçen bir haftayı sürdürdü ve bugün de yükseldi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,4 artışla 42,07 dolar olurken Brent %0,5 yükselişle 44,42 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de aşı iyimserliği üzerine artış yaşadığı bir haftada 40 dolar üstünde seyretti.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,3 artışla 1.866,90 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1863’ten alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.