Avrupa Borsaları Yükseldi; Gözler Kurumsal Gelişmelerde

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcıların, bu hafta aşı gelişmelerinden kaynaklanan artışların sonrasında nefes almak için mola vermesi ve kurumsal haber döngüsüne daha çok odaklanması ile Avrupa borsaları Çarşamba günü yükseldi.

DAX %0,1 yükselirken CAC 40 %0,1 ve FTSE %0,2 artış yaşadı.

ABD ilaç devi Pfizer (NYSE:PFE), Alman ortağı Biontech (NASDAQ:BNTX) ile beraber geliştirdiği aşının, Covid-19’ önleme hakkında en az %90 etkinlik gösterdiğini belirttiği haberleri ile küresel piyasalar bu hafta pozitif reaksiyonlar verdi.

Avrupa’da DAX ve FTSE 100 %7 civarı yükselirken CAC 40 %10 üstünde artış yaşadı.

ING analisti Chris Turner bir araştırma yazısında, “muhakkak ki aşıdan dolayı bir umut ışığı var ve yatırımcılar, çift dipli bir uçuruma yuvarlanmaktansa ilk aşama bir toparlanma döngüsüne girdiğimize artık daha fazla güveniyor” dedi.

Lakin Çarşamba günü ilgi kurumsal gelişmelerde. İtalyan merkezli yayıncı Mediaset (OTC:MDIUY), üçüncü çeyrekte kâr paylaştıktan sonra %7,2 yükseldi. Pandemi medya sektörünü kötü biçimde vurmuş olsa da reklam gelirleri artış yaşadı.

E.ON (DE:EONGn) %0,5 yükseldi. Alman enerji firması üçüncü çeyrek kârında düşüş raporladı lakin piyasadaki çabuk toparlanmayı gerekçe göstererek tüm yıl görünümünü de savundu.

Bunun yanı sıra Hollandalı banka ABN AMRO (AS:ABNd) hisseleri, yönetimin temkinli görünümü güçlü kârları gölgede bıraktığından %5,7 düşüş yaşarken Alman oto tedarikçisi Continental (DE:CONG), cari çeyrekte yeniden yapılandırma masraflarının daha çok arttığı hakkında uyarıda bulundu ve hisseleri %2,1 kayıp gördü.

Kârlar haricinde yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın Avrupa’nın ekonomi görünümü ve teşvik beklentileri ile ilgili yapacağı konuşmasını bekliyor.

Diğer yandan Avrupa’da 300.000’den çok kişi Covid-19 yüzünden öldü. Bu da hükümetlerin, iyi ekipmanlı hastanelerinin baskı altında çöküşünü engellemek için ekonomilerine kilit vurmalarına sevk ediyor. Son önlemler enfeksiyon artışını yavaşlattı ve bunları uygulayan ilk ülke İrlanda, vaka rakamlarında düşüş görmeye başladı bile.

Çarşamba günü petrol fiyat aralıkları, Pfizer’in aşı haberlerinin yarattığı pozitif tonu sürdürerek ve ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha çok yaşanan düşüşün de yardımıyla yükseldi.

Amerikan Petrol Entitüsü (API), 900.000 varil düşüş beklentisine karşın ham petrol stoklarında 5,147 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ham petrol arz verileri, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %2,5 artışla 42,41 dolar olurken Brent %2,4 artarak 44,64 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,1 düşüşle 1.875,30 dolar olurken EUR/USD %0,2 azalarak 1,1795’ten alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.