Avrupa Borsaları Yükseldi; E.ON İlgi Odağında

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcıların, bu haftaki güçlü artışların sonrasında mola vermesiyle Avrupa borsaları Çarşamba günü hafif artışlarla açılıyor.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 %0,4 yükseldi ve FTSE 100 %0,2 artış yaşadı.

ABD ilaç devi Pfizer (NYSE:PFE), Alman ortağı Biontech (NASDAQ:BNTX) ile beraber geliştirdiği aşının, Covid-19’ önleme hakkında en az %90 etkinlik gösterdiğini belirttiği haberleri ile küresel piyasalar bu hafta pozitif reaksiyonlar verdi.

Avrupa’da DAX ve FTSE 100 ortalama %7 yükselirken CAC 40 %10 üstünde artış yaşadı.

ING analisti Chris Turner bir araştırma yazısında, “muhakkak ki aşıdan dolayı bir umut ışığı var ve yatırımcılar, çift dipli bir uçuruma yuvarlanmaktansa ilk aşama bir toparlanma döngüsüne girdiğimize artık daha fazla güveniyor” dedi.

Lakin bu haber ne kadar olumlu olsa da ilaç üreticisi, düzenleyici onayı almadan evvel deneysel aşılarına ilişkin güvenlik verilerini açıklamalı ve onaylansa da küresel nüfusa yayılması çok zaman alacaktır.

Diğer yandan Avrupa’da 300.000’den çok kişi Covid-19 yüzünden öldü. Dünya nüfusunun yalnızca %10’una sahip olan Avrupa, bu hastalıktan dolayı dünya çapında yaşanan 1,2 milyon ölümün hemen hemen dörtte birine tekabül ediyor. Bu da hükümetlerin, iyi ekipmanlı hastanelerinin baskı altında çöküşünü engellemek için ekonomilerine kilit vurmalarına sevk ediyor.

Bu sayede yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın Avrupa’nın ekonomi görünümü ve teşvik beklentileri ile ilgili yapacağı konuşmasını bekliyor.

Kurumsal gelişmelerde; E.ON (DE:EONGn) ilgi odağında olacak. Alman enerji firması üçüncü çeyrek kârında düşüş raporladı lakin piyasadaki çabuk toparlanmayı gerekçe göstererek tüm yıl görünümünü de savundu.

Çarşamba günü petrol fiyat aralıkları, Pfizer’in aşı haberlerinin yarattığı pozitif tonu sürdürerek ve ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha çok yaşanan düşüşün de yardımıyla yükseldi.

Amerikan Petrol Entitüsü (API), 900.000 varil düşüş beklentisine karşın ham petrol stoklarında 5,147 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ham petrol arz verileri, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %1,5 artışla 41,99 dolar olurken Brent %1 artarak 44,05 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 1.879,45 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1827’den alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.