Avrupa Borsaları Yüksek; Biden’in Zaferi Risk Hissiyatını Destekliyor

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcılar, ABD başkanlık seçimine dair belirsizliğin bitmesi ve ek teşvikin mümkün görünmesi ile daha çok risk alırken Avrupa borsaları artıyor.

DAX %1,7 yükseldi, CAC 40 %1,5 ve FTSE 100 %1,2 kazandı.

Demokrat adayı Joe Biden, ABD başkanlık yarışını kazanmak için gereken 270 delegeye, Pennsylvania’yı kazanarak Cumartesi günü ulaştı ve sıkı ve hararetli bir yarışı bitirmiş gibi görünüyor.

28 yıl içinde ilk kez yeniden seçilemeyen görevdeki Başkan Donald Trump, şuana dek kabullenmese de kanıtlanmamış oy sahtekarlığı iddialarıyla sonuçları tersine çevirmekte zorlanacak.

Cumhuriyetçiler Senato’nun kontrolünü elinde tutmuş görünüyor lakin nihai durum, Ocak ayında Georgia’da yapılacak ikinci tur seçimlere kadar netleşmeyebilir.

Biden “özellikle sağlık bakım, eğitim ve altyapı projelerine büyük harcama ayırma” sözü veriyor. ING’den James Knightley, “büyük vergi ve düzenleyici değişiklikler de görebiliriz. Bu sayede Kongre Cumhuriyetçilerin elinde olmaya devam ederse bu politikaların çoğunun sulandırıldığını görebiliriz” dedi.

Avrupa’da ve Amerika’da koronavirüsteki süratli artış, piyasanın majör dertlerinden biri olmayı sürdürüyor. ABD’nin Utah eyaleti, hastane kalabalığını gidermek için Pazar günü muhteşem hal altına alınırken ülkedeki toplam enfeksiyon sayısı 10 milyonu aştı. Avrupa’nın pek çok ülkesi, yeniden karantina uygulayarak karşılık vermişti.

Knightley, “Covid zıtı daha çok tedbir, ABD ekonomisinde bir küçülmeye daha neden olabilir” diye ekledi. “Ve iki taraf arasındaki siyasi düşmanlıke bakılırsa bu krizi atlatmak için ülkeye destek girişimleri üzerine bir anlaşma yapılması çok zor olabilir.”

Avrupa’nın da Brexit’i var; iki taraf arasında bir anlaşmaya varılması için tespit edilen 15 Kasım son tarihi yaklaşıyor. İşletmeler için eşit şartlar sağlamak ve İngiltere’nin balıkçılık yapılan sularına erişim hakkındaki majör ayrışmalar devam etmekte.

Kurumsal gelişmelerde; Infineon (OTC:IFNNY), Pazartesi günkü mali dördüncü çeyrek sonuçlarında görüldüğü üzere gelirin önümüzdeki yıl içinde ortalama %23 artacağını öngörüyor.

ABD başkanlık yarışındaki Biden zaferinin risk iştahını desteklemesi ile Pazartesi günü petrol fiyat aralıkları yükseldi. Yatırımcıların daha büyük bir teşvik paketi beklentisi, kötüleşen salgının talep üstündeki tesiriyle ilgili kaygıleri telafi ediyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %2,5 artışla 38,05 dolar olurken Brent, Cuma günü %4 kayıp yaşadıktan sonra %2,3 yükselişle 40,37 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri %0,3 artışla 1.957,85 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselişle 1,1894’ten alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.