Avrupa Borsaları Virüs Korkuları Üzerine Düşüşte; Thyssenkrupp Geriledi

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Aşıyla ilgili iyimserliğin, yerini karantinalar sebebiyle yakın gelecek yönelik korkulara bırakmasıyla Perşembe günü Avrupa borsaları düşüş yaşadı.

DAX %0,9 düşerken CAC 40 %0,8 ve FTSE %0,9 kaybetti.

Perşembe günü AstraZeneca (NYSE:AZN) ve Oxford Üniversitesi ile beraber geliştirilen olası bir Covid-19 aşısının orta aşama deney verileri, yaşlı yetişkinlerde güçlü bir bağışıklık tepkisi gösterdi. Bu pozitif gelişmeler, Pfizer (NYSE:PFE) ve Moderna’nın (NASDAQ:MRNA) çok yüksek başarı oranları gösteren deney sonuçlarına yenisini ekleyerek işe yarar aşıların pek de uzakta olmadığı umudunu verdi.

Lakin bu gelişmenin piyasa üstünde sınırlı bir tesiri oldu. Özellikle de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), aşıların dünyayı saran mevcut salgın dalgasıyla baş etmeye yetecek bir zamanda gelmeyeceği hakkında uyardı. İngiltere, İtalya ve İspanya gibi ülkeler bu hafta, salgının ilk patlak verdiği bahar aylarından bu yana en yüksek Covid-19 ölüm sayısını raporladı.

Hükümetler, virüs vakalarındaki artışı önlemek için kıta süresince kısmi karantinalara başvurdu ve buralarda enfeksiyon oranlarını azaltma hakkında bir nebze başarı gösterilse de yüksek bir ekonomik maliyeti oldu.

Kurumsal gelişmelerde; Thyssenkrupp (DE:TKAG) hisseleri %6,6 geriledi. Alman çelik devi, üçüncü çeyrekte net faaliyet kaybının artması ile 5.000 kişiyi daha işten çıkarması gerekeceğini sözlerine ekledi

Kingfisher (LON:KGF) üçüncü çeyrek satışlarında artış bildirse de %3,1 kaybederken Norwegian Air (OL:NORR), çöküşü atlatma yolları ararken bir İrlanda mahkemesinin, büyük miktardaki borcunu yeniden yapılandırmasını yönetmesini istedikten sonra %15 kaybetti.

İyi haberler de geldi. Royal Mail (LON:RMG) umut verici kârlar paylaştıktan sonra %5,8 yükselirken online işlem platformu CMC Markets (LON:CMCX), rekor bir işlem performansı göstermesinin sonrasında %2,9 artış kaydetti.

AB liderleri Perşembe günü düzenleyecekleri bir video konferansta, çift dipli bir resesyon riski ve yükselen sağlık krizi karşısında hayati olarak görülen fonları sağlama hakkında Macaristan ve Polonya’nın engelleme tehdidi daha sonra fonu garantiye almaya çalışacak.

ABD stoklarında beklenenin altında gerçekleşen artışın sonrasında evvelki seans sırasında Eylül başından beri gördüğü en yüksek seviyeyi gören petrol, Perşembe günü düşüş yaşadı.

Çarşamba günü ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) yayınladığı ham petrol arz raporu, 13 Kasım ile biten hafta için 1,650 milyon öngörüsüne kıyasla 768.000 artış yaşandığinı gösterdi. Salı günü endüstri grubu Amerikan Petrol Enstitüsü (API), 4,174 milyon varil artış göstermişti.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,8 düşüşle 41,66 dolar olurken Brent %0,5 kayıpla 44,11 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %1 düşüşle 1.855 dolar olurken EUR/USD %0,2 kayıpla 1,1831’den alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.