Avrupa Borsaları Düşüşte; Virüs Baskı Yaratmaya Devam Ediyor

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü düşük açılıyor. Koronavirüs vakalarındaki artış, Covid-19 aşısıyla ilgili atılımlara rağmen bölgenin kırılgan ekonomik toparlanmasını durdurma kaygısi yaratıyor.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 %0,4 ve FTSE 100 %0,5 kaybetti.

Yatırımcılar, hükümetlerin ikinci virüs dalgasına karşı aksiyon alması ile Avrupa’daki pek çok ekonominin büyük bölümünün kapatıldığı fikrine odaklanmaya dönerken hissiyat hafta ilerledikçe zayıfladı.

Salı günü İskoçya Birinci Bakanı Nicola Sturgeon, vaka artışını önlemek için ülkenin büyük bölümünde, özellikle batı kısmında Cuma gününden bu yana birincil olmayan mağazaların kapanacağını sözlerine ekledi

Pfizer’in geçen hafta yayınladığı umut verici deney verileri üzerine Moderna (NASDAQ:MRNA) Pazartesi günkü açıklamasında, deneysel Covid-19 aşısının enfeksiyonu önlemede %94,5 etkinlik gösterdiğini belirttikten sonra hisse senedi piyasaları destek görmüştü.

Lakin Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde’ın Salı günü Bloomberg’in bir etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre medikal bir çözüm öngörülerde zaten dikkate alındığından efektif bir koronavirüs aşısının ECB’nin ekonomi projeksiyonlarını temelde değiştirmeyecek.

ECB projeksiyonlarına göre reel GSYH’nin 2021 senesinde %5,0 ve 2022 senesinde %3,2 artış yaşamadan evvel 2020 senesinde %8,0 düşmesi öngörülüyor.

Lagarde ekledi: aşının dağıtımı düşünüldüğünden daha süratli gerçekleşebilir lakin ekonominin ikinci virüs hastalığından aldığı zarar, düşünüldüğünden çok daha büyük.

Kurumsal gelişmelerde; Richemont (SIX:CFR) ilgi odağında olabilir. İsviçre lüks tüketim grubu, temettüsünü kesmenin sonrasında hissedar sadakat programının bir parçası olarak varant çıkarmayı planladığını sözlerine ekledi

En büyük üreticilerin gelecek yılki üretim planlarına dair belirsizlik ortamında ABD stoklarında yaşanan artış olası bir arz fazlalığı korkusunu artırdıktan sonra Çarşamba günü petrol fiyat aralıkları düştü.

Endüstri grubu Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta 4,2 milyon varil artış yaşandığinı belirtti – 1,7 milyon varil artış beklentilerinin epey üstünde. Resmi arz verileri, seansın ilerleyen saatlerinde paylaşılacak.

OPEC+ Salı günü bakanlıklar komitesi toplantısı düzenledi. Lakin ay sonunda yapılacak tam toplantı evvelsinde Ocak ayında yapılması planlanan günlük 2 milyon varil üretim artışının yapılıp yapılmayacağına dair resmi bir tavsiyede bulunmadı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 41,38 dolar olurken Brent %0,1 yükselişle 43,80 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,3 düşüşle 1.879,00 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1879’dan alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.