Avrupa Borsaları Düşüşte; ECB Hala Büyük Bir Küçülme Bekliyor

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü düşüş yaşadı. Koronavirüs vakalarındaki artış, Covid-19 aşısıyla ilgili atılımlara rağmen bölgenin kırılgan ekonomik toparlanmasını durdurma kaygısi yaratıyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 %0,1 ve FTSE %0,3 kaybetti.

Yatırımcılar, hükümetlerin ikinci virüs dalgasına karşı aksiyon alması ile Avrupa’daki pek çok ekonominin büyük bölümünün kapatıldığı fikrine odaklanmaya dönerken hissiyat hafta ilerledikçe zayıfladı.

Kurumsal gelişmelerde; RSA Insurance (OTC:RSNAY) %3,9 yükseldi. Kanadalı emsali Intact Financial ve Danimarkalı sigortacı Tryg’den 7,2 milyar sterlin (9,55 milyar dolar) değerinde nakit teklifi aldı.

Maersk (CSE:MAERSKb) %0,9 geriledi. Oysa üçüncü çeyrek satış ve faaliyet karında evvelki rehberliğine uygun sonuçlar raporladıktan sonra 1,6 milyar dolarlık hisse geri alımı başlattı.

Richemont (SIX:CFR) %1,6 kaybetti. İsviçre lüks tüketim grubu, temettüsünü kesmenin sonrasında hissedar sadakat programının bir parçası olarak varant çıkarmayı planladığını sözlerine ekledi

Pfizer’in geçen hafta yayınladığı umut verici deney verileri üzerine Moderna (NASDAQ:MRNA) Pazartesi günkü açıklamasında, deneysel Covid-19 aşısının enfeksiyonu önlemede %94,5 etkinlik gösterdiğini belirttikten sonra hisse senedi piyasaları destek görmüştü.

Lakin Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde’ın Salı günü Bloomberg’in bir etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre medikal bir çözüm öngörülerde zaten dikkate alındığından efektif bir koronavirüs aşısının ECB’nin ekonomi projeksiyonlarını temelde değiştirmeyecek.

ECB projeksiyonlarına göre reel GSYH’nin 2021 senesinde %5,0 ve 2022 senesinde %3,2 artış yaşamadan evvel 2020 senesinde %8,0 düşmesi öngörülüyor.

Lagarde ekledi: aşının dağıtımı düşünüldüğünden daha süratli gerçekleşebilir lakin ekonominin ikinci virüs hastalığından aldığı zarar, düşünüldüğünden çok daha büyük.

ABD stoklarında yaşanan artış olası bir arz fazlalığı korkusunu artırmış olsa da Çarşamba günü petrol fiyat aralıkları yükseldi. Endüstri grubu Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta 4,2 milyon varil artış yaşandığinı belirtti – 1,7 milyon varil artış beklentilerinin epey üstünde. Resmi arz verileri, seansın ilerleyen saatlerinde paylaşılacak.

Ay sonunda yapılacak toplantı evvelsinde OPEC+’in şimdiki planı, Ocak ayında günlük 2 milyon varil üretim artışı yapmak. Salgının talebe verdiği zarar düşünülerek bu artıştan vazgeçileceğine yönelik beklenti artıyor lakin Salı günü toplanan bakanlıklar komitesi, açık bir tavsiyede bulunmadı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,3 artışla 41,55 dolar olurken Brent %0,6 yükselişle 44,02 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,1 düşüşle 1.876,55 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1879’dan alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.