Avrupa Borsaları Düşüşte; Aşı İyimserliği Sönüyor

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Perşembe günü düşük açılıyor. Yatırımcılar, Covid-19 vakalarının artmaya devam etmesi ve aşının hazır olmaya uygun olduğu iyimserliğinin sönmesi ile kâr realizasyonu yaptı.

DAX %0,7 düşüş yaşarken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,8 kaybetti.

Küresel hisse senedi piyasaları, ABD’nin ilaç devi Pfizer’in (NYSE:PFE), Alman ortağı Biontech (NASDAQ:BNTX) ile geliştirdiği aşıyla ilgili pozitif gelişmeleri takiben yükseldi.

Lakin yatırımcılar, Avrupa’da yükselen Covid-19 vaka rakamlarının azalma işareti göstermemesinin yanında aşının kitlesel üretimindeki ve taşımasındaki zorlukları tarttıkça bu iyimserlik sönüyor.

İngiltere’de koronavirüsten ölen kişi sayısı resmi olarak 50.000’i geçti. Kıta üstünde 300.000’den çok kişi yaşamını yitirdi.

Çarşamba günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Covid-19 aşısına çok erken bir biçimde çok bel bağlandığı hakkında uyardı.

LAgarde ECB Merkez Bankacılığı Forumu’nda, “aşıyla ilgili son gelişmeler yüreklendirici olsa da virüsün hızla yayıldığı ve toplumsal bağışıklık elde edene kadar sıkı kısıtlamaların uygulandığı, tekrarlayan bir döngü ile karşı karşıyayız” dedi.

Perşembe günkü ekonomi verileri, Temmuz-Eylül çeyreğinde İngiltere ekonomisinin %15,5 büyüdüğünü gösterdi – Nisan-Haziran arasındaki %19,8’lik rekor düşüşün sonrasında iyileşti. Lakin Eylül ayındaki büyüme, Ağustos ayındaki %2,1’e göre %1,1 ile yavaşlayarak daha zor zamanların yaklaştığını ortaya koydu.

Kurumsal gelişmelerde Deutsche Telekom (OTC:DTEGY), kısa süre evvel birleştiği ABD T-Mobile US (NASDAQ:TMUS) birimindeki üstün performans aracılığıyla üçüncü çeyrekte beklentileri aşan bir sonuç raporlarken kâr rehberliğini yükseltti.

Alman mühendislik grubu Siemens (DE:SIEGn) de beklenenden kaliteli kâr raporladı. İngiltere’de lüks moda grubu Burberry, mali ikinci çeyrekte satışları hemen hemen pandemi evvelsi seviyelere ulaştıktan sonra fiyat aralıkları yükselteceğini söylerken sigortacı ve varlık yöneticisi Legal & General, yeni beş yıllık temettü büyüme politikasını açıkladı.

Perşembe günü petrol fiyat aralıkları, olası virüs aşısıyla ilgili gelişmeler ve ABD ham petrol stoklarındaki düşüş sinyalleri aracılığıyla yükseldi.

Yatırımcılar bunun yanısıra OPEC+’nın arz kesintileri sürdürmesini bekliyor. OPEC+, Ocak ayında yapılması planlanan günlük 2 milyon varil üretim artışını tartışmak üzere ay sonunda bir araya gelecek. Bu planın ertelenmesi bekleniyor.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin ham petrol arz verileri de ilgi odağında.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,1 artışla 41,50 dolar olurken Brent %0,1 artarak 43,84 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de bu hafta %12’den çok artış yaşadı.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,3 artışla 1.867,30 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1772’den alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.