Avrupa Borsaları Düşüşte; Aşı İyimserliği Sönüyor

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, Covid-19 aşı haberleriyle ilgili iyimserlik azaldıktan sonra Pazartesi günkü büyük artışların sonrasında Salı günü düşük açılıyor.

DAX %0,4 düşerken CAC 40 %0,3 ve FTSE 100 %0,4 kaybetti.

Moderna (NASDAQ:MRNA), Pfizer’in umut vadeden deney verilerine ek olarak kendi deneysel Covid-19 aşısının enfeksiyondan %94,5 koruma sağladığını belirttiği Pazartesi günü yatırımcı hissiyatı desteklendi.

Bunun üzerine FTSE 100 ve CAC 40 %1,7 yükselirken DAX %0,5 kazandı.

Lakin yatırımcılar, aşı üretimi ve teslimatına dair kaygıler arasında ve başta ABD olmak üzere dünya çapında hiç olmadığı kadar hızla yükselen koronavirüs vakaları karşısında durumu tekrar değerlendirmeye başladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aşı haberlerini iyi karşıladı lakin “pek çok problemin” devam ettiğini ve herhangi bir aşının, evvellikli sağlık çalışanları haricindeki diğer kişiler için 2021’in ilk yarısında lakin sınırlı miktarda hazır olacak olması ile tatmin olmak için zaman olmadığını sözlerine ekledi

Avrupa’da bazı ülkeler, büyük oranda ekonominin bazı kısımlarını tekrar kapatmaları aracılığıyla yeni vaka artışını kontrol etmede bir nebze başarı gösteriyor lakin ABD’deki durum daha karamsar görünüyor.

ABD, Reuters verilerine göre, geçen hafta yeni vaka sayısında 1 milyonu aştı ve Hawaii haricinde her eyalette yeni vakalarda artış olurken 15 Kasım ile biten haftada ölüm sayısı %12 yükseldi.

Kurumsal gelişmelerde; Dassault Systemes (PA:DAST) Salı günü ilgi odağında olacak. Fransız teknoloji ve yazılım firması, Salı günü yeni bir mali tablo çıkararak gelecek birkaç yıl içinde nakit akışında güçlü büyüme öngördü.

Umut verici bir başka aşı gelişmesi ile OPEC+’nın mevcut arz kesintilerini sürdüreceği beklentilerinin yardımıyla petrol Pazartesi günü yükseldi.

OPEC+ Salı günü bakanlıklar komitesi toplantısını yapacak ve 30 Kasım ve 1 Aralık’taki bakanlar toplantısında üretim kotalarında değişiklik hakkında tavsiye verebilir.

Grubun, Ocak ayında yapılması planlanan üretim artışını en az üç ay ertelemeyi önereceğine dair beklentiler artıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,2 artışla 41,40 dolar olurken Brent %0,6 yükselişle 44,08 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, 1.887,80 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1858’den alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.