Avrupa Borsaları Çoğunlukla Yüksek; Aşı Memnuniyeti Sürüyor

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, Pazartesi günkü aşıdan kaynaklı iyimserliği sürdürerek ve pozitif bazı kurumsal gelişmeler aracılığıyla Salı günü yükseldi.

DAX %0,4 düşük işlem gördü, CAC 40 %0,7 yükselirken FTSE 100 %0,4 artış yaşadı.

Pazartesi günü ilaç üreticisi Pfizer (NYSE:PFE) ile ortağı BioNTech’in, aşılarının Covid-19’u önlemede %90 etkinlik gösterdiğini söylemesinin sonrasında DAX ortalama %5, CAC 40 %7,6 ve FTSE 100 %4,7 artış yaşamıştı.

Pazartesi günü güçlü bir performans sergileyen bankacılık, seyahat ve boş zaman ve enerji hisseleri, Salı günü artışını sürdürdü.

Özel olarak; uçak motoru üreticisi Rolls Royce, hava seyahatinde daha süratli bir toparlanma beklentileri üzerine %20 daha yükselerek beş ayın yükseğine ulaştı.  Lufthansa (DE:LHAG), 525 milyon Euro (620,97 milyon dolar) civarında 2025 vadeli evvellikli teminatsız dönüştürülebilir tahvil teklifi sunduktan sonra hisselerinde %2,2 artış yaşadı.

Thyssenkrupp (DE:TKAG) %1,2 yükseldi. Şirket, en az 5 milyar Euro (5,9 milyar dolar) değerindeki çelik birimi için destek paketi üzerine Alman hükümeti ile görüşme halinde olduğunu açıkladı.

Lakin Adidas (OTC:ADDYY) hisseleri, dördüncü çeyrekte Çin’deki satışların büyümeye dönmesini beklediğini söylemesine rağmen %3,6 geriledi.

ING analistleri bir araştırma yazısında, aşı haberi her ne kadar tatminiyetle karşılansa da “küresel ekonominin zorlu bir kışa girmesinin kısa vadeli tesirini” değiştirmeyeceğini sözlerine ekledi

“Son tahminlerimize göre Euro bölgesinde tekrar uygulanmaya etkili olan karantinalar, dördüncü çeyrekte GSYH’nin ortalama %2’sini yok edebilirken ABD’deki yeni kısıtlama riskleri, faaliyet üstünde mühim bir fren görevi görecek.”

Ekonomik gelişmeler boğuşmaya devam etmekte; İngiltere’de üçüncü çeyrekte rekor işten çıkarma gerçekleşirken Fransa’nın işsizlik oranı iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Gözler şimdi Alman ZEW ekonomik hissiyat endeksinde ve endeksin, Kasım ayında büyük bir düşüş göstermesi bekleniyor.

Aşı gelişmeleri üzerine Pazartesi günü büyük artışlar yaşadıktan sonra petrol fiyat aralıkları Salı günü istikrar kazandı. Avrupa ve ABD’nin bazı bölgelerinde artmaya devam eden koronavirüs vakaları ve yürürlükteki bazı karantina önlemleri ile ham petrol için kısa vadeli tablo karanlık görünüyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, evvelki seansta %8,5 artış yaşadıktan sonra %0,9 artışla 40,64 dolar olurken %7,5 yükselmiş olan Brent %1 artarak 42,84 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, yatırımcıların daha riskli enstrümanlara doluşması ile Pazartesi günü %5 üstünde düşüş yaşadıktan sonra %1,7 artışla 1.885,90 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1835’ten alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.