Avrupa Borsaları Çoğunlukla Düşük; Aşı Haberlerine Temkinli Yaklaşım

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısının ilk deney sonuçlarına ilişkin ilk coşkunluğun sonrasında yatırımcıların daha temkinli olması ile Avrupa borsaları Pazartesi günkü büyük artışların bir kısmını kaybetti.

DAX %0,3 yükselirken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,7 geriledi.

Pazartesi günü ilaç üreticisinin, aşının Covid-19’u önlemede %90 etkinlik gösterdiğini söylemesinin sonrasında DAX ortalama %5, CAC 40 %7,6 ve FTSE 100 %4,7 artış yaşamıştı.

Wall Street’teki artışlar, evde-kal ticareti aracılığıyla kazanan hisselerle dolu Nasdaq Composite haricinde ilk başta eşit güçteydi. Lakin son satış, aşının üretim ölçeği ile zaman skalasına dair temkinlilik sebebiyle diğer temel ABD endekslerindeki artışı yedi. Bu, Salı günü Avrupa’ya kayıp olarak yansıdı.

ING analistleri bir araştırma yazısında, aşı haberi her ne kadar tatminiyetle karşılansa da “küresel ekonominin zorlu bir kışa girmesinin kısa vadeli tesirini” değiştirmeyeceğini sözlerine ekledi

“Son tahminlerimize göre Euro bölgesinde tekrar uygulanmaya etkili olan karantinalar, dördüncü çeyrekte GSYH’nin ortalama %2’sini yok edebilirken ABD’deki yeni kısıtlama riskleri, faaliyet üstünde mühim bir fren görevi görecek.”

Avrupa’nın pek çok ülkesi virüsten zarar görmeye devam ederken ABD’de Pazartesi günü hastanedeki Covid-19 hasta sayısı 59.000’in üstündeydi – Reuters’e göre bu, ülkede hastalıktan dolayı hastanede yatan en yüksek kişi sayısı.

Kurumsal gelişmelerde; Adidas (DE:ADSGN), salgın yeniden alevlenmesine rağmen yıl bazında iyimser bir klavuzluk sundu.

Diğer yandan Norwegian Air Shuttle (OL:NORR), Salı günü üçüncü çeyrek sonuçlarını paylaşırken yeni finansmanı garantileyemediği takdirde 2021’in ilk çeyreğinde nakdinin tükenebileceğini sözlerine ekledi

Ekonomik gelişmeler zorlu olmaya devam etmekte; İngiltere’nin işsizlik oranı artıyor ve Alman ZEW ekonomik hissiyat endeksinin, Kasım ayında büyük bir düşüş göstermesi bekleniyor.

Aşı gelişmeleri üzerine Pazartesi günü büyük artışlar yaşadıktan sonra petrol fiyat aralıkları Salı günü istikrar kazandı. Avrupa ve ABD’nin bazı bölgelerinde artmaya devam eden koronavirüs vakaları ve yürürlükteki bazı karantina önlemleri ile ham petrol için kısa vadeli tablo karanlık görünüyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, evvelki seansta %8,5 artış yaşadıktan sonra %0,3 düşüşle 40,19 dolar olurken %7,5 yükselmiş olan Brent 42,40 dolarda sakin işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, yatırımcıların daha riskli enstrümanlara doluşması ile Pazartesi günü %5 üstünde düşüş yaşadıktan sonra %1,6 artışla 1.884,45 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1829’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.