Avrupa Borsaları Büyük Oranda Geriledi; Euro Bölgesi GSYH Verileri Açıklanacak

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü büyük oranda zayıfladı. Olası Covid-19 aşısıyla ilgili iyimserlik, yükselen virüs vakaları ve ekonomik olarak daha çok zarar vereceği beklentisi ile yok oluyor.

DAX %0,2 düşüş yaşarken FTSE %0,6 geriledi ve CAC 40 %0,1 yükseldi.

ABD bu hafta hastanede tedavi gören yeni vaka sayısında günlük yeni bir rekor kırdı ve Avrupa’daki gelişmeler de – en azından bazı bölgelerde – benzer biçimde kasvetli.

İngiltere Perşembe günü 33.470 yeni vaka raporlayıp şimdiye kadarki en yüksek günlük toplama ulaşırken İtalya ve Almanya da enfeksiyon eğrilerini düzleştirmek için uğraşıyor. Bu sayede İspanya, Alçak Ülkeler ve özellikle İrlanda, enfeksiyon oranlarını düşürme hakkında belirli başarılar gösteriyor.

Bu haftanın başlarında ABD’li ilaç devi Pfizer (NYSE:PFE), Alman ortağı BioNTech (NASDAQ:BNTX) ile geliştirmekte olduğu Covid aşısıyla ilgili güçlü etkinlik sayıları paylaşmasına rağmen Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde Perşembe günü yaptığı açıklamada, bölge ekonomisinin hala zor günlerden geçtiği hakkında uyardı.

Perşembe günkü bir panelde, “büyük bir belirsizlik nehrinden şimdi diğer tarafı görebiliyoruz” dedi. “Lakin bu aşılama hakkında çok coşkulu olmak istemiyorum. Çünkü hala aşının üretimi ve dağıtımı hakkında belirsizlik var.”

Yatırımcılar Avrupa’nın üçüncü çeyrek büyüme sayılarını bekliyor olacak. İlk tahmin, Euro bölgesindeki mevsimsellikten arındırılmış GSYH’nin evvelki çeyreğe göre %12,7 ve AB’de %12,1 yükseldiğini gösterdi.

Kurumsal gelişmelerde; salgının elektrik talebini azaltması ile Fransız enerji grubunun üçüncü çeyrek gelirinde düşüş paylaşmasının sonrasında EDF (PA:EDF) %0,4 geriledi.

Engie (PA:ENGIE) de salgından darbe aldığı için üçüncü çeyrek faaliyet gelirinde ve kazancında düşüş olduğunu gösterdi lakin hisseleri %3,8 yükseldi.

Virüs vakaları korkutucu bir biçimde artmaya devam ederek California’dan Chicago ve New York’a kadar ekonomik ve sosyal hayat üstünde sıkı kısıtlamalara yol açtıkça ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz artış yüzünden petrol fiyat aralıkları Cuma günü zayıfladı. Tümü Cumhuriyetçi olan Ohio, Iowa ve Utah valileri, maske takma zorunluluğu getirdi.

Perşembe günü Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) yayınladığı rapora göre Amerikan ham petrol stokları, 1 milyon varile yakın düşüş beklentisi karşısında 4,28 milyon varil artış yaşadı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %1,4 düşüşle 40,55 dolar olurken Brent %1,1 kayıpla 43,07 dolardan işlem gördü. Bu haftanın başında paylaşılan Pfizer (NYSE:PFE) haberlerinin yol açtığı artışların sonrasında her iki sözleşme de bu haftayı %9 yüksek kapatma yolunda.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,3 artışla 1.878,00 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1816’dan alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.