Avrupa Borsaları Büyük Oranda Düşüş Yaşıyor; Aşı İyimserliği Sönüyor

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Son aşı haberleriyle ilgili iyimserlik, yerini karantinalardan dolayı yakın geleceğe dair korkulara bırakırken Perşembe günü Avrupa borsaları büyük oranda düşük açılacak.

DAX %0,1 artsa da CAC 40 %0,9 ve FTSE 100 %0,8 kaybetti.

Çarşamba günü nihai sonuçlarda Covid-19 aşısının %95 başarı oranı göstermesiyle Pfizer’den (NYSE:PFE) gelen ve Oxford’un olası aşısının daha yaşlı yetişkinlerde bağışıklık tepkisini “artırdığına” dair olumlu gelişmeler, piyasalar üstünde sınırlı etki gösterdi. Özellikle de İngiltere, İtalya ve İspanya gibi ülkeler bu hafta, salgının ilk patlak verdiği bahar aylarından bu yana en yüksek Covid-19 ölüm sayısını raporladı.

Hükümetler, virüs vakalarındaki artışı önlemek için kıta süresince kısmi karantinalara başvurdu ve buralarda enfeksiyon oranlarını azaltma hakkında bir nebze başarı gösterilse de yüksek bir ekonomik maliyeti oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2020 senesinde Euro bölgesinde reel GSYH’nin %8,0 düşeceğini öngörüyor lakin Başkan Christine Lagarde, bölge ekonomisinin ikinci dalgadan beklenenden daha büyük bir zarar alacağı hakkında uyardı.

Bunun haricinde Macaristan ve Polonya, Avrupa Birliği içinde hukukun üstünlüğü hakkındaki tartışmaların sonrasında yüz milyarlarca Euro değerinde pandemi yardım ve bütçe fonları sağlama hakkında sabotaj tehdidi oluşturuyor.

AB liderleri Perşembe günü düzenleyecekleri bir video konferansta, çift dipli bir resesyon riski ve yükselen sağlık krizi karşısında hayati olarak görülen bu fonları sağlama hakkındaki gecikmeye işaret edecek.

Thyssenkrupp (DE:TKAG) ve Kingfisher (LON:KGF) gibi isimlerin raporları, Perşembe günü dikkatleri çekecekken Avrupa ekonomi verilerinin merkezinde, Eylül ayına ait Euro bölgesi cari işlemler raporu olacak.

ABD stoklarında beklenenin altında gerçekleşen artışın sonrasında evvelki seans sırasında Eylül başından beri gördüğü en yüksek seviyeyi gören petrol, Perşembe günü düşüş yaşadı.

Çarşamba günü ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) yayınladığı ham petrol arz raporu, 13 Kasım ile biten hafta için 1,650 milyon öngörüsüne kıyasla 768.000 artış yaşandığinı gösterdi. Salı günü endüstri grubu Amerikan Petrol Enstitüsü (API), 4,174 milyon varil artış göstermişti.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,6 düşüşle 41,74 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 44,22 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,7 düşüşle 1.860,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1849’dan alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.