Avrupa Borsaları Büyük Oranda Düşük; Virüs Vakaları Artmaya Devam Ediyor

0

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Cuma günü büyük oranda düşük açılıyor. Olası Covid-19 aşısıyla ilgili iyimserlik, yükselen virüs vakaları ve ekonomik olarak daha çok zarar vereceği beklentisi ile yok oluyor.

DAX %0,1 artış yaşadı lakin CAC 40 %0,5 ve FTSE 100 %1,1 düştü.

ING analisti Robert Carnell bir araştırma yazısında, “hisse senetleri aşının ilerleyişine dair ticari raporların verdiği rahatlığı kaybetti ve hakemli onay ve düzenleyici lisanslarının olmayışı ile tekrar günlük vaka rakamlarına odaklanmaya başladı” dedi.

“Ve orada haberler korkunç. Bazı bölgelerde yeni kısıtlamalar ve karantinalar uygulamasına büyük bir olasılıkla birkaç gün var. Diğerlerinde zaten uygulanıyor.”

ABD bu hafta hastanede tedavi gören yeni vaka sayısında günlük yeni bir rekor kırdı ve Avrupa’daki gelişmeler de – en azından bazı bölgelerde – benzer biçimde kasvetli. İngiltere Perşembe günü 33.470 yeni vaka raporlayıp şimdiye kadarki en yüksek günlük toplama ulaşırken İtalya ve Almanya da enfeksiyon eğrilerini düzleştirmek için uğraşıyor. Bu sayede İspanya, Alçak Ülkeler ve özellikle İrlanda, enfeksiyon oranlarını düşürme hakkında belirli başarılar gösteriyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, aşıyla ilgili ilerlemelere rağmen bölge ekonomisinin hala zor zamanlar yaşadığı hakkında uyardı.

Perşembe günkü bir panelde, “büyük bir belirsizlik nehrinden şimdi diğer tarafı görebiliyoruz” dedi. “Lakin bu aşılama hakkında çok coşkulu olmak istemiyorum. Çünkü hala aşının üretimi ve dağıtımı hakkında belirsizlik var.”

Yatırımcılar Avrupa’nın üçüncü çeyrek büyüme sayılarını bekliyor olacak. İlk tahmin, Euro bölgesindeki mevsimsellikten arındırılmış GSYH’nin evvelki çeyreğe göre %12,7 ve AB’de %12,1 yükseldiğini gösterdi.

Kurumsal gelişmelerde; Fransız sağlık devi Sanofi (NASDAQ:SNY), biyoteknoloji ile biyofarma odaklı bir yatırım firması olan Jeito Capital’e yatırım yapmayı planlarken Daimler (OTC:DDAIF), Çin’de ilk kez Mercedes-Benz markası Actros ağır kamyon üretmeyi düşünüyor.

Virüs vakaları korkutucu bir biçimde artmaya devam ederek California’dan Chicago ve New York’a kadar ekonomik ve sosyal hayat üstünde sıkı kısıtlamalara yol açtıkça U.S. crude stoklarındaki sürpriz artış yüzünden petrol fiyat aralıkları Cuma günü zayıfladı. Tümü Cumhuriyetçi olan Ohio, Iowa ve Utah valileri, maske takma zorunluluğu getirdi.

Perşembe günü Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) yayınladığı rapora göre Amerikan ham petrol stokları, 1 milyon varile yakın düşüş beklentisi karşısında 4,28 milyon varil artış yaşadı.

Ülkeler arası Enerji Ajansı’ndan (IEA) gelen kasvetli bir tahmin de baskıyı artırdı. Covid aşılarının 2021 yılına kadar destek sağlamayacağını söyleyerek bu çeyrek için küresel petrol talebi tahminlerini günde 1,2 milyon varil düşürdü.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %1,8 düşüşle 40,39 dolar olurken Brent %1,4 kayıpla 42,94 dolardan işlem gördü. Bu haftanın başında paylaşılan Pfizer (NYSE:PFE) haberlerinin yol açtığı artışların sonrasında her iki sözleşme de bu haftayı %9 yüksek kapatma yolunda.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 1.877,60 dolar olurken EUR/USD 1,1805’ten alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.