ASKERLİK BORÇLANMASI 2018

0

ASKERLİK BORÇLANMASI 2018

Askerlik borçlanması; sigortalı erkek bireyin, yedek subay eğitiminde veya askere gitmesi durumunda prim ödemesi yaparak, kaybettiği süre zarfındaki sigorta primini ödemesidir. Kaybettiği süre zarfındaki prim ödemesi yapılmazsa emeklilik zamanında sorun yaşayabilir. Askerlik borçlanması emeklilik için sigorta günlerini erkene çekme işleminden ve eksik prim ödemelerinin yapılmasından dolayı faydalı biri işlem olarak görülmektedir. Birey askerlik süresi boyuna borçlanmak zorunda değildir.

Askerlik Borçlanması Nereye Ödenir?

Askerlik borçlanmasının ödenmesi için bireyin Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek, yazılı beyanda bulunması yeterli olacaktır. Askerlik borçlanması sorgulama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumunun web sitesinden öğrenilebilir veya Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek bilgi alınılabilir. Yapılan başvuru sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirtilen tutarın 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Ödenmediği takdirde kalan meblağ için tekrar başvuru yapılmak zorunda kalınabilir. Askerlik borçlanması ödeme şeklinde taksitlendirme imkanı yoktur. Peşin olarak ödenir. 30 gün  içerisinde ödenmeyen borçlarda başvuru iptali ortaya çıkar fakat 30 gün içerisinde borcun yarısı, daha azı veya çoğu ödendi ise ödenen tutara göre gün sayısı çıkarılır. Kalan ve ödenmesi gereken prim borcu devam eder.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanması tek sebepten olmadığından ötürü iki farklı şekli vardır. Kolay yöntemlerden birisi arama motorlarında askerlik borçlanması hesaplama siteleri vardır. Askerlik borçlanması hesaplama 2018 itibari ile kolaylaşmış bulunmaktadır. Bunun dışında hesaplama işlemi beyan edilen gelir doğrultusunda yapılabilir. Beyan ettiğiniz gelir 2.029.50 TL ve altı ise günlük ödemeniz gereken tutar 21.65 TL’dir. Beyan ettiğiniz gelir 13.191.75 TL ve altı ise günlük ödemeniz gereken tutar 140.71 TL olur. Sonuç olarak günlük en az 21.65 TL en çok 140.71 TL prim ödemesi yapmanız gerekmektedir. Böylece günlük askerlik borçlanması ne kadar sorusunun cevabı verilmiş bulunmaktadır. Günlük askeri borçlanma beyan edilen gelire göre değişiklik göstermektedir.  Askerlik borçlanması yapan kişi, beyan ettiği gelir doğrultusunda alt ve üst limite ve ödenmeyen gün sayısına göre SGK tarafından verilen tutarı ödemekle yükümlüdür.

Askerlik Borçlanmasına Yatırılan Para Geri Alınabilir Mi?

Askerlikte mecburen borçlanan erkek bireylerin, bu primi ödemek istemesi üzerine Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunduktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ödenmesi gereken tutarı PTT aracılığıyla bireye tebliğ eder. Tebliğ edilen tutar eğer 30 gün içerisinde ödenmezse, birey Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip tekrar başvuruda bulunmak zorundadır. Başvuruda bulunmadığı takdirde öncesinde yapmış olduğu başvuru iptal edilir. Fakat 30 gün içerisinde parayı yatırıp, sonrasında prim ödemesini yapmak istemeyen bireyler tekrar Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip dilekçe vermelidirler. Dilekçe sonrasında, prim ödeme işlemi iptal edilir ve verilen ücret geri alınabilir.

Askerlik Borçlanmasının Avantaj ve Dezavantajları:                                  

Askerlik borçlanmasının avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Herkes için aynı durum geçerli olmamakla beraber erken emeklilik, askeri borçlanma ile mümkündür. Fakat erken emeklilik için gerekli şartlar vardır. 2000 yılı ve öncesinde sigorta sahibi olanlar için erken emeklilik avantajı doğuyor. Askere gitmeden önce Bağ-Kur, emekli sandığı veya SGK kurumlarından sigorta başlangıcı olanların yapacakları ödeme sadece prim gün sayısını arttırır. Fakat kişi askerden sonra işe girdi ise, ödediği gün sayısı çalışacağı günden düşmektedir. Dezavantajı ise, erkek bireyin yeterli prim günü var ise bu durumda erken emeklilik önemli olmuyor. Yeterli prim gün sayısı olan bireylerde askerlik borçlanması erken emeklilik avantajını doğurmuyor. Bu durumdaki bireyler asgari ücret üzerinden borçlanma yaparlar. Bu durumda emeklilik aylıklarının düşmesine sebep olabilir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.