Aşı rallisi bitti, TL güme gitti

0

Dün global piyasalarda Pfizer ve BioNTech’in korona aşısının yıl sonuna tamamlanacağı haberi ile coşan global piyasalar, bugün akşamdan kalmalık yaşıyor. Lakin, Asay’da Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) para birimlerinin dolara karşı rallisi sürerken, TL yeniden değer kaybetmeye başladı. Öğle saatlerinde dolar/TL 8.25-30 arasında geniş bir marjda dalgalanıyor.

Yeni başkan Naci Ağbal önderliğinde, TCMB günlük fonlama faizini yükseltmeye devam etmekte.   Reuters’e göre yabancı yatırımcı saha kenarında iştahla mal almayı bekliyor. Neyi bekliyor?  Naci Ağbal’ın ilk PPK toplantısını.

Asya para birimleri dolara karşı değer kazanırken corona virüsüyle erken başetmiş olmanın avantajını yansıtıyor olabilir. Eğer aşı kış mevsiminde ABD-AB ve GOÜ’de halkın hizmetine girerse, hızla yükselecek global talepten en çok Asya yarar görecek.  Öte yanda, Reuters’e göre TL’nin dğer kaybı S&P’den gelen ters yorumları göz önüne seriyor. S&P TCMB Başkanının aniden değiştirilmesi ve Berat Albayrak’ın istifasını belirsizliği artıran unsurlar olarak niteledi.

Yeni Başkan Naci Ağbal yönetiminde, TCMB sessiz ve derinden paranın maliyetini yükseltmeye devam etmekte.  QNB Finansbank’a göre, TCMB dün de piyasayı geç likidite penceresi ve aylık repo ihaleleriyle fonlamayı sürdürdü. Bir ay vadeli repo ihalesinde ortalama faiz %14.94 olarak belirlendi. Türk lirası referans faiz TLREF %14.62 ile evvelki güne göre 9 baz puan geriledi. TCMB’nin ortalama fonlama faizi ise 8 baz puan daha yükselerek %14.20 oldu.

Para politikasında sıkılaşma beklentileri ve küresel risk iştahındaki iyileşme ile TL son günlerdeki değer kayıplarının bir kısmını geri aldı. Bu zamanda döviz kurları oldukça dalgalı seyir izledi. Cuma günü 8.57 seviyesine kadar yükselmiş olan USD/TL dün gerileyerek gün içinde 8.00 seviyesine yaklaştı. Gece 8.20 seviyelerine kadar dönen kur bu sabah bu seviyenin altında başladı. 5 yıllık Türkiye CDS’i 64 baz puan düşüşle 464 baz puan oldu. 2 yıllık tahvil faizi ise 60 baz puan düşerek %14.64’e geldi.

Reuters:  TL’deki değer kazancı yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarını yükseltmek için ne kadar istekli olduğunu gösteriyor

TL’de yaşanan %5’in üstündeki değer artışı 2018 üçüncü çeyrekten beri en büyük yükseliş olurken yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarını yükseltmek için aslını söylemek gerekirse ne kadar istekli olduğunu gösterdi.

Yatırımcıların bundan sonra ise 19 Kasım tarihli Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına odaklanması bekleniyor.

TL’deki değer kazancı ekonomi yönetiminde yapılan yeni atamalar sonrası, ekonomi politikalarında piyasa lehine net bir değişim olacağı beklentisiyle yaşandı. TL’nin değer kazanmasının sonrasında varlık fiyat aralıklarındaki yükseleiş hisse, tahvil, CDS, eurobond piyasalarında da belirgin biçimde hissedildi.

Bir bankanın döviz masası müdürü, “Dün döviz piyasalarında yapılan işlemlerin dağılımına incelediğimizde hareketin en büyük bölümünün yabancı yatırımcılardan geldiğini görünüyor. Lokallere incelediğimizde kişisellerde hem döviz satışı hem döviz alımı yönünde işlemler var. Kurumsallarda ise döviz alımının daha belirgin olduğunu göze çarpıyor.” dedi ve ekledi:

“8,5’ten 8’li seviyelere düşüşteki ana belirleyicinin yabancı pozisyonlanması olduğunu aktarabiliriz. Bir yahut birkaç milyar dolar ile tanımlayacağımız bir giriş oldu. Dünkü hareket yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarını yükseltmek için ne kadar istekli olduğunu gösterdi. Yabancı pozisyonlanması her açıdan sıfır ya da sıfıra yakındı. Dünya çapında negatif getiri sebebiyle ciddi bir getiri arayışı da var. Zamanlama bu kadar iyi denk gelemezdi. Yeni bir ekonomi hikayesi ile bu kullanılabilirse iyimserlik boyutu uzun süre devam edebilir. Burada ilk sınav 19 Kasım olacak.”

Rabobank’tan Piotr Matys, dün yaşanan hareketi düzeltme olarak tanımlarken “Düzeltme ile sürdürülebilir toparlanma arasında mühim bir fark bulunuyor. TL hakkında uzun vadeli yükseliş görüşü benimsemek için çok daha yüksek faiz oranları ve yapısal reformlara güçlü bir bağlılık lüzumlu. Bunun için çok erken ve evvel TCMB ve Erdoğan yönetiminden somut adımlar atılması gerekiyor” dedi.

Atatürk’ün her gün yeniden doğumunu kutlarız

SABAH Bülteni: Pazara dönen küresel piyasalar…

Berat Albayrak İstifa Ettiyse Ne Olur? Atilla Yeşilada & Sami Altınkaya

Goldman Sachs: Sabır, “V” yola çıktı

Mevduat faizi artıyor, kredilerde faizler ayrışıyor…

Leave A Reply

Your email address will not be published.